Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Zencefil Bal Karışımı Neye İyi Gelir?

Zencefil Bal Karışımı Neye İyi Gelir?

Zencefil Bal Karışımı Neye İyi Gelir?

Zencefil Bal Karışımı Nasıl Yapılır?

Zencefil bal karışımı ilk olarak Hindistan ve Asya’da tıbbi bir ilaç olarak kullanılmaktaydı. Bu karışım oldukça basit bir şekilde hazırlanmaktadır ve bir kavanoz dolusu yapıp bu karışımı 2-3 ay içinde dilediğiniz zaman da tüketebilirsiniz. Öncelikle zencefili soyup ince bir şekilde dilimlemeniz gerekmektedir ya da toz zencefil kullanabilirsiniz. Ardından zencefiller kavanoza koyulur ve üzerine birkaç dilim limon eklenir. En son da bal eklenir ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve buzdolabına koyulur.

Bu kürü kullanmadan önce dolaptan çıkarılır ve zencefil karışımından 1-2 kaşık bardağa koyulur. Ardından üzerine sıcak su eklenir. Sadece su ile kısıtlı kalmak zorunda değilsiniz sıcak su yerine soğuk su ya da soda ilavesi ile tüketebilirsiniz.

Zencefil Bal Karışımı Faydaları

Bu kür özellikle vücuttaki ağrıları ve iltihaplı romatizmaları yenmek için kullanılmaktadır. Gün içinde içilen bu karışım sizlere zindelik kazandırarak enerji vermektedir. Kemikler için oldukça faydalıdır. Çocuklar için doğal bir yol olan bu karışım onların kullanımı içinde oldukça faydalıdır.
Zencefil ve bal karışımı bağışıklık sistemini güçlendirir. Özelikle kış aylarında kullanımı oldukça yaygındır. Kışın gribal enfeksiyonlarla çokça karşılaşılmaktadır. Zencefil ve bal karışımı da bu açıdan oldukça faydalıdır. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkları kolaylıkla atlatılmasını sağlamaktadır. Bu karışımın içinde vücut için hali hazırda bulunan mineral ve vitaminler sayesinde bizleri hastalıklara karşı dirençli hale getirmektedir.

Sabah ve akşam düzenli bir şekilde kullanılan bu karışım astım gibi hastalıkları olan kişiler için kullanımı için oldukça faydalıdır. Öksürük ve göğüs ağrısı çeken kişilerde kullanımı da etkili sonuç görülmektedir. Doğum yapan kadınlar için de kullanımı oldukça faydalıdır. Anne sütünü arttırdığı gibi gebelikten sonra kullanılamayan birtakım ilaçlarla aynı etkiye sahip olan doğal bir yoldur.

Zencefil Bal Karışımının Zararları

Zencefilin aşırı kullanımı en çok çocuklara ve hamilelere zarar vermektedir. Çocuklar için kullanım miktarı her zaman bir yetişkinin üçte biri kadar olmalıdır. 2 yaşından küçük çocukların kullanımı zaten sakıncalı olmaktadır. Bu karışımı az miktarda ve ara vererek kullanmak en iyisidir.

Fazla kullanım halinde deri döküntüsü, mide de ekşime, safra rahatsızlığı gibi problemler ortaya çıkarmaktadır. Kan sulandırıcı özelliği sayesinde cerrahi operasyonlardan en az 2 hafta kullanımının bırakılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir