Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Yer Fıstığının Faydaları

Yer Fıstığının Faydaları

Yer Fıstığının Faydaları

Yer Fıstığı Nedir?

Baklagiller familyasından olan yer fıstığının yaklaşık 32 çeşidi bulunmaktadır. Hemen hemen her yerde yetişmekte ve yetiştiği bölgelere göre farklılıklar göstermektedir. Paraguay vadilerinde ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Yer Fıstığı Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Yer fıstığının 100 gramında ortalama 567 kalori bulunmaktadır. Fıstıkta A, E, C vitaminlerini bulunurken demir, bakır, kalsiyum ve magnezyum açısından da çok zengin olmaktadır. Potasyum, sodyum, kalsiyum mineralleri de yapısındaki diğer bileşenlerdir. Tohumunda ise %50-55 civarında yağ, %20-25 oranında protein, %20 oranlarında da karbonhidrat bulunmaktadır.

Yer Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Yer Fıstığı Nasıl Kullanılır?

Fıstığın uzun süre dayanabilmesi kullanışı açısından onu pratikleştirmektedir. Öncelikle çerez olarak kullanımı en meşhur olan tüketim yoludur. Bunun yanında yağ sanayisinde de sıkça kullanılmaktadır.  Severek tükettiğimiz fıstık ezmesinin de başında gelmektedir. Bunların yanı sıra kozmetikte, şekerlemelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Asırlardır süre gelen kullanımı ve içerisinde ki çeşitli mineral ve vitaminlerde fıstığı sağlık açısından da çok faydalı bir hale getirmektedir.  Kurutulan fıstık tuzsuz ya da tuzlu olmak üzere gıda halini almaktadır. Yağ üretiminde kullanıldığı gibi diğer birçok bitkisel yağların içerisinde de bulunmaktadır.

Sadece fıstık olarak değil bitkinin sapı ve kabuğu da farklı yollarla tüketilmektedir.

Yer Fıstığının Faydaları

Yer Fıstığının Faydaları

Sağlık açısından faydalı olduğunu alternatif tıpta da kullanıldığından bahsetmiştik. Fıstık mide ve kolon gibi ciddi kanser türlerine karşı korur ve önlemektedir. Fıstık safra kesesini korur ve taş oluşumunu engeller. Yapısında ki triptafon sayesinde depresyona neden olucu etkileri ortadan kaldırmaktadır.

Genel anlamda sinir hastalıklarına iyi gelen fıstık diğer bir polifenolik asit sayesinde kalp ve sinir hastalıklarını yatıştırır. Öte yandan Alzheimer tedavisinde de kullanılmaktadır.

Fıstık kötü kolesterolü düşürmektedir. Kronik kalp rahatsızlığını önlemektedir. Fıstık folik asit oranını arttırarak gebelikte döllenmeye yardımcı olur ve düşük riskini azaltır.  Dikkatli ve ölçülü kullanımında fıstıktan yapılan ezme kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Hafta da bir ya da iki kaşık tüketilmelidir.

Fıstık çok iyi bir antioksidan olup B6, B9 vitaminlerini pantoenik ve çinko maddelerini ve diğer birçok mineral ve vitaminleri içererek genel anlamda vücudumuz için sağlık kaynağı olmaktadır. Bu saydığımız vitamin ve mineraller sayesinde fıstık tam bir enerji deposu olmaktadır.

Fıstık egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Toksinleri sağlıklı bir şekilde vücuttan atar. Fıstık ezmesi ile yapılan maske cilde parlaklık katarak ölü deriden arındırır ve cildi dış etkenlere karşı korumaktadır. Sadece cilt değil saç içinde sağlık kaynağı olan fıstık ezmesi Omega 3 sayesinde saçları yumuşatır ve dökülmesini engeller.

Yer Fıstığının Zararları

Bütün gıdalarda olduğu gibi yer fıstığının da aslında genel olarak bütün fıstıkların fazla tüketimi zararlıdır. Her ne kadar kolesterol için faydalı olsa da doktora danışılmadan tüketiminden kaçınılmalıdır. İçerisinde bolca bulunan yağlar fazla tüketiminde kişiye kilo aldırabilir ve kabızlığa yol açar.

Yine yağ yapısından kaynaklı sivilceye neden olabilir. Damar setliği bulunan kişilerin kullanımından uzak durmaları gerekmektedir.

Gebelik dönemi ve çocuklarda kullanımına da ekstra özen gösterilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir