Üzüm Suyu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Üzüm Suyu Nedir?

Günümüz alternatif tıp yöntemleri arasında meyve ve sebzelerin önemli bir yeri vardır. Bazı meyve ve sebzeler doğal ilaç olarak kullanılmak üzere yetiştirilir. Bu meyveler arasında üzümün önemi büyüktür. Üzüm içerisinde bulunan vitamin ve minareler sayesinde çok zengin bir meyvedir.

Geçmişte şifacılar tarafından sıkça kullanılmış ve günümüzde de önemini yitirmemiştir. Üzüm ülkemizin iklim koşullarında kolaylıkla yetiştirilebilir, özellikle Ege bölgesinde üzüm yetiştiriciliği fazladır.

Üzüm Suyu Nasıl Yapılır?

Üzüm suyu yapmak diğer meyve sularına oranla biraz daha zahmetlidir ve süreç gerektirebilir. Eğer hazır üzüm sularına güvenmiyorsanız, evde kendiniz yapıp organik olduğundan emin olmak istiyorsanız biraz zamana ihtiyacınız olabilir.

Üzüm suyu yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 1 kilogram siyah üzüm
  • 2 çay bardağı şeker
  • 3 litre su

Üzüm suyu yapmaya başlamadan önce üzümlerin iyice yıkanıp temizlendiğine emin olmanız gerekiyor. Ne kadar çok sudan geçerse o kadar sağlıklı olacaktır. Temizlenen üzümler bir tencereye alınır ve üzerinde su ilave edilir. Üzümlerin üzerinde bulunan zarlar çatlayana kadar su kaynatılmalıdır.

Kaynayan suyun içerisine şeker ilave edilir ve üzümler ayıklanır. Elde ettiğimiz üzüm suyu bekletilmelidir. Bu sayede kıvamı oturacaktır. Elde ettiğiniz üzüm suyunu arzu ettiğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

Üzüm suyu insan vücudu için çok yararlı ve önemli antioksidanlar içerir.

  • Gelişim döneminde olan çocuklara tavsiye edilir bunun sebebi boy uzamasına ve gelişimi tamamlamaya yardımcı olmasıdır.
  • Aynı zamanda üzüm suyu, anemi ve kan değerleri düşük olan hastalara önerilir. Kan yapıcı özelliği kansızlığa​ iyi gelmektedir.
  • Kadınların çokça tercih ettiği bir cilt bakım ürünüdür, yapılan üzüm suyu cildi temizleme de bile kullanılabilir.
  • Vücudun günlük şeker ihtiyacını içinde bulundurduğu doğal şeker ile rahatlıkla karşılayabilir. Bu yüzden yapay tatlandırıcılar kullanmak yerine üzüm suyunu tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.
  • İçinde bulundurduğu minareler ile hastalıklara karşı bağışıklık sağlar. Kış aylarında gripten korunmak için üzüm suyunu tercih edebilirsiniz.

Üzüm Suyunun Zararları Nelerdir?

Üzüm suyunun zararı aşırı kullanıldığı zaman ortaya bir anda çıkabilir. İçerisinde bulunan seker, diyabet hastalarına iyi gelmez ve şeker seviyesini çıkarabilir.

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bildiğimiz gibi, üzüm suyunu tüketirken de aşırıya kaçmamaya dikkat etmeliyiz.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*