Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Tarçının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın (Cinnamon) Nedir?

Tarçın defnegiller ailesinden olan tarçın bir bitki türüdür. Aslında tarçın 10-15 metre boyuna kadar ulaşabilen güzel kokulu bir ağaçtır. Dünyada Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika’da yetişmekte olan bu bitki ülkemizde sadece botanik bahçelerinde çeşidi bulunmaktadır. En çok bilinenleri ise Çin tarçını ve Seylan tarçınıdır.

Çin Tarçını

Güneydoğu Çin’de yetişmekte olan bu tarçın türü kan şekerini ve insülin direncinin düzene girmesine yardımcı olur. Diyabet hastalarının kullanılması önerilmektedir.

Seylan Tarçını

Sri Lanka, Hindistan ve Myanmar’da yetişen bir tarçın türüdür. Çin tarçınına göre daha tatlı ve zor bulunmaktadır ve daha pahalıdır. Sonrasında kurutulan tarçınlar baharat haline getirilir.

Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçının toz ve kabuk şeklinde kullanımı en çok bilinen kullanım şeklidir. Bunun dışında yemeklerde ve tatlılarda da kullanabilirsiniz. Tarçınlı kurabiye tercih edilen tatlı çörekler arasındadır. Aynı zamanda tarçınlı süt olarak da tüketebilirsiniz.

Muhallebi, sütlaç gibi sütlü tatlıların üzerini süslemek ve hoş bir aroma vermektedir. Kışın bol bol tükettiğimiz tarçın için vazgeçilmez bir ikili olarak görülmektedir.

Tarçından yapılmış sabunlarda mevcuttur. Tarçının yağ formunda kullanımı da görülmektedir. Tarçın yağı olarak aktarlarda bulabilirsiniz.

Kabuk halinde tarçının çay yapımı da mevcuttur ya da normal çayınızın içine tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. İsteğinize göre diğer aroma vericilerle de tarçını kullanabilirsiniz. İçeceklerinize aroma olarak kullanabileceğiniz tarçını, aynı zamanda tarçınlı su olarak da kullanabilirsiniz.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçın iştah açar, gribe iyi gelir, ağız kokusunu giderir, gaz gidericidir, sindirimi kolaylaştırır, vücudun yağ yakmasını kolaylaştırır, idrar yollarının temizler, diş ağrısına iyi gelir, kalbi kuvvetlendirir, regl dönemini daha kolay atlatmayı sağlar ve anne sütünü arttırıcı özelliği de bulunmaktadır. Lef kanserine fayda sağladığı da gözlemlenmektedir.

Yemeklerin ömrünü uzatmaktadır. Tarçın yağı kemik ağrılarını gidermektedir. Tarçının hafızayı güçlendirici etkisi de bulunmaktadır. Strese bağlı baş ağrısına ve migrene iyi gelmektedir. Tarçının mikrop önleyici özelliği sayesinde gıda sektörüne de bu konuda yiyeceklerin raf ömrünü uzatmakta fayda sağlar.

Tarçının Zararları Nelerdir?

Kan şekerini düşürmek için kullanılan ilaçlarla birlikte tüketimi çok fazla düşmesine neden olur ve size zarar verebilir. Ameliyat olacak kişilerin tarçın kullanımı en az 2 hafta önceden kesmeleri önerilir.

Tarçın yağının direkt olarak cilde uygulanması ciltte kaşıntıya ve kızarıklığa neden olmaktadır. Karaciğer problemi yaşayan insanların Çin tarçını kullanmaması önerilmektedir.

Tarçın yağını taşıyıcı yağlarla inceltmeden cilt üzerinde direkt olarak kullanmak kaşıntıya ve kızarıklığa neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir