Sütün Faydaları Zararları Nedir?

Süt Nedir?

Süt protein yağ karbonhidrat kalsiyum çinko fosfor potasyum vitamin olarak A, B, D, E ve K vitaminlerini kapsar ve içerik olarak oldukça zengindir. Dünyadaki süt ihtiyacının %93’ü büyükbaş hayvanlardan sağlanmaktadır.

Dünyada süt üretiminde uzun yıllar sonunda son yıllarda oldukça büyük artış gözlenmiştir. Süt, dişi memelilerin yavrularını beslemek amacıyla akıttığı beyaz sıvıya denir.

Süt, çocuklar için oldukça besleyici besin kaynağıdır. Ayrıca yetişkinler de süt desteği alarak vücut ve kemik yapısının gelişmesinde çok etkilidir.

Süt Kaç Kalori?

100 gram süt 42,3 Kcal

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün birçok yararı vardır ama öncelikle kemik yapısına olan yararını göz önünde bulundurmak gerekir. Belli zararlı mikroorganizmalara karşı direnci, uyku dengesini sağlaması, sindirim sistemini düzenlemesi, beynin ihtiyaç duyduğu enerjisi sağlaması bakımından oldukça yararlıdır.

  • Saç ve diş sağlığına faydası vardır,
  • Kan basıncını kontrol eder,
  • Vücuda enerji verir ve zinde kalmanıza yardımcı olur,
  • Kilo vermeye yardımcı olur ancak kilo vermek istemeyenler süt içtikleri dönemde kalori miktarı yüksek besinler tüketerek kilo kaybını önleyebilirsiniz.
  • Süt strese iyi gelir, stresle mücadele eder,
  • Cilde parlaklık verir.

Tarçınlı Ballı Sütün Faydaları

Tarçınlı süt zayıflamaya yardımcıdır. Tarçınlı süt doğru miktarda tüketildiğinde kilo kaybına yol açar. Kilo vermek isteyen kişilerin başvurabilecekleri bir yöntemdir ancak tarçınlı sütün kalori miktarı fazla olduğundan günde bir bardak olarak tüketilmesi fazla kilo alımının önüne geçecektir.

Sütün Zararları Nelerdir?

Zararlarına gelince çok fazla kullanımı kanda sulanma yaptığı için pek önerilmez. Aynı zamanda günümüzde hayvanlara verilen hormonlardan dolayı insülin seviyesinde artış görülebilir.

Süt Nasıl Yapılır?

Süt yapmak için öncelikle kaliteli süt ürünlerinden yararlanmanız lazım. Çiftlik sütleri bu tür işlemler için en uygunudur. Çiftlikten alınan sütün tatlı tadı en tatlı kıvamı yakalamanızda yardımcı olacaktır. Pastörize sütler işlem gördüğü için doğal süt elde etmeniz imkansıza yakın olduğundan doğal sütten vazgeçmenizi önermeyiz.

Süt yapmak için önce ‘Çiğ süt nedir?’ sorusuyla başlamalıyız. Çiğ süt hayvandan alındıktan sonra +4 oda derecesine getirilen süte denir ve tamamıyla doğaldır. Fakat bu doğallık belli riskleri de beraberinde taşır.

Eğer ki süt belli bir sıcaklığın altında veya üstünde olursa bozulmaya ve bakteri tutmaya başlar. Bununla beraber düşündüğünüzden çok daha ciddi sağlık sorunları peşinizi bırakmaz. Bu nedenle çiğ sütü pastörize etmeden veya kaynatmadan kesinlikle içmemelisiniz.

Pastörize süt ise belli sıcaklık değerlerinde oynatılarak sütü bakteri ve zararlı organizmalardan kurtarma işlemidir. Bu işlem ile sütün yaşam ömrünü uzatırken aynı zamanda yararlı olan bakterilerin de ölümüne sebebiyet verirsiniz.

Kasaptan alacağınız herhangi bir süt oğlağın şirdeninden alacağınız takdirde siz de kendi evinizde mayanızı yapabilirsiniz. Üzerindeki yapışkan sıvıyı tamamen yıkarsanız özelliği kalmayacaktır ve ölü bir yatırım yapmış olacaksınız. Ayrıca içindeki sıvıyı tamamen çıkarmayın. Bu sıvı da sütümüze tatlı bir kıvam verecektir. Şirdeni kuruttuktan sonra muhafaza edebilir ve lazım olduğunda maya yapabilirsiniz.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*