Soğan Suyu ve Bal Karışımının Faydaları

Soğan Suyu ve Bal Karışımının Faydaları Nelerdir?

Gün içerisinde ve sürekli devam eden kötü beslenme, GDO’lu ürünler ile birlikte vücut direnci düşer. Bunun sonucunda da insanlar çok daha kolay hasta olur hale gelmiştir. Hasta olduğumuzda evde bazı tedaviler uygulayabiliriz. Bunlardan birisi de soğan suyu ve bal karışımıdır.

Soğan suyu ve bal karışımı ile gribin ve öksürüğün üstesinden gelmek oldukça kolaylaşır. Özellikle çocuklarda oldukça etkili bir çözüm olmaktadır. Bu karışımı özellikle kış aylarında hasta olmadan önce de kullanmak oldukça yararlıdır. Soğan suyu ve bal karışımı vücut direncini arttırır ve vücudunuzun bağışıklık kazanmasını sağlamaktadır.

Soğan  suyu ve bal karışımı vücutta diğer organlara da oldukça fayda sağlar. Karaciğerin temiz kalmasında önemli bir rol oynar. Kimyasal etkilere bağlı yaşanacak hastalıklara karşı da oldukça fayda sağlar. Özellikle soğanın etkisi birçok hastalığın önüne geçer. Kansere yakalanma riskini azaltmaktan balgamı yumuşatmaya kadar birçok hastalık için de yararlı bir besin kaynağıdır.

Soğan Suyu ve Bal Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Soğan suyu ve bal karışımını hazırlamak oldukça basit ve hızlıdır. Kısa zamanda bu karışımı hazırlayabilir ve içmek için hazır hale getirebilirsiniz. Bir adet soğan ve bir kaşık bal bu karışım için yeterli olacaktır.

Soğan suyu ve bal karışımı için öncelikle soğanı doğrayın. Doğranan soğanın üzerine bir kaşık bal koyarak bir saklama kabına veya kavanoza koyun. Karışımın sulanmasını bekleyin. Ortalama 3-4 saat civarında karışım sulanmaya başlayacaktır. Sulandıktan sonra bir bardağa koyarak için. Bu işlemi günde üç defa uygulamak hastalığınızın geçmesine veya hastalıklardan önce vücudunuzun direnç kazanmasına oldukça katkı sağlayacaktır.

Soğan Suyu ve Bal Karışımının Zararları Nelerdir?

Her ilacın bir yan etkisi olduğu gibi evde yapılan bitkisel tedavilerinde az da olsa bazı yan etkileri bulunmaktadır. Soğan suyu ve bal gün içerisinde üç defa kullanılmalıdır. Fazlasını yaptığınız zaman ise bazı olumsuz etkiler görülebilir. Bunlardan birisi de mide ağrısıdır. Soğanın içerisinde bulunan fruktozun sindirilmemesi sonucu gaz olur ve bu gaz vücuttan atılmadığı zaman mide ağrısı sorununa yol açabilir.

Soğan suyu ve bal karışımının fazla kullanımı aynı zamanda reflü hastalığının da tetikleyicisi olabilir. Bunun dışında kullandığınız soğan ve balın bozulmamış olmasına, doğal olmasına önem göstermek gerekmektedir.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*