Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Sarmaşık Bitkisi (Otu) Faydaları, Zararları

Sarmaşık Bitkisi (Otu) Faydaları, Zararları

Sarmaşık Bitkisi (Otu) Faydaları, Zararları

Sarmaşık Otu, Bitkisi

Sarmaşıkgiller ailesinden olan bu bitki yeşil, odunsu görünüşü vardır. Yuvarlak ve üzümsü meyveleri vardır. Ülkemizde 2 türlü sarmaşık otu bulunmaktadır; Kafkas sarmaşığı ve Adi sarmaşık.

Yapraklarında ve meyvelerinde zararlı bir madde içermektedir. Bu maddenin adı Hedeerin’dir. Sarmaşık otu 4 metre boyuna kadar uzanabilmektedir. Geniş parçalı, uçları sivri, sapları uzun yaprakları vardır. Sıralı dizili bir bitkidir.

Çiçekli bitkiler arasında olan sarmaşık, yaz aylarında küçük sarımsı yeşil renkli çiçek açar. Meyveleri ve meyvelerinin içinde ki tohum zehirlidir.

Türkiye’nin güneyinde ve batısında 1200 mm. yüksekliğe kadar uzanan bölgelerde yetişen bir bitkidir. Salatalarda ya da böreklerde kullanılır. İçerisinde nişasta, saponin ve müsilaj bulundurur.

Sarmaşık Otu Faydaları

Sarmaşık Otu kolayca bulunabilen bir bitkidir ve sağlık açısından bir çok fayda sağlamaktadır. Sarmaşık bitkisi çiçek türleri arasında en faydalı olan türlerdendir.

Sarmaşık Otu;

 • Soğuk algınlığı ve grip için ya da adet döneminizi düzenlemek için, sarmaşıkları kaynattıktan sonra 1 kaşık bal katıp karıştırarak içebilirsiniz.
 • Kusturucu etkisi vardır,
 • Sarmaşık otu idrar arttırma da yardımcıdır,
 • Kabızlık giderir,
 • Bağırsakta bulunan solucanları düşürmede yardımcı olur,
 • Sakinleştirici özelliği vardır,
 • Vücut direncini arttırma da kullanılabilir,
 • Nezle ve gribe çok iyi gelir,
 • Diş çürümesini önler,
 • Göğsü yumuşatarak balgam söktürür ve öksürüğe iyi gelir,
 • Yağ tabakalarını eritmek için kullanılabilir,
 • Cildi güzelleştirir,
 • Saçları güçlendirir ve saçların uzamasına yardımcı olur.

Yağ Eritmek İçin Sarmaşık

Yağ tabakalarını eritmek için; Sarmaşık, maydanoz ve ayrık otu kökünü bir tencere içerisinde kaynatın ve kaynattığınız suyun içine az miktarda bal karıştırarak içmeye hazır kullanabilirsiniz.

Sarmaşık Otu ile Cilt Bakımı

Cildinize uygulayacağınız sarmaşık bitkisini kaynatıp günde 3-4 kez yüzünüzü yıkayabilir veya pamukla tampon yapabilirsiniz.

Diş Sağlığı İçin Sarmaşık Otu

Kaynatılarak hazırlanan sarmaşık suyu ile gargara yaparak dişlerinizin çürümesini önleyebilirsiniz.

Sarmaşık Otu Nasıl Demlenir?

Kurutulmuş 30 kök sapı, 4-5 bardak kadar kaynattığınız su içerisine ilave edin ve demlenmesini bekleyin sonra süzerek içebilirsiniz.  2-3 bardak içildiği takdirde kusturur ve idrar artırır. Kabızlık giderir ve sakinleştirir.

Sarmaşık Bitkisinin Zararları Nelerdir?

Sarmaşık bitkisinin taze kökleri içilerek kullanılmamalıdır sadece kurutulmuş köklerin suyu içilmeli. Taze kökler sadece ağrılı bölgeye sıkılarak sürülmelidir. Sadece  ağrıları dindirir ve taze köklerin yan etkisi olabilmektedir. İçinde bulundurduğu kalsiyum ve oksalat sayesinde sürülen yeri tahriş eder ve kızarmasına neden olur. Günde en fazla 3-4 bardak tüketilmelidir.  Yapraklarını sıkarak elde ettiğiniz sıvı ciltteki lekeleri yok eder. Hamile bayanlar kullanmamalıdır. Sarmaşık otunun normal şartlarda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir