Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Nedir?

Latince adı Allium Sativum olan sarımsak, Anavatanı Hindistan olup ülkemizde de Kastamonu-Taşköprü’de yoğun olarak sarımsak üretimi yapılmaktadır. Uzun ömürlü ve keskin bir kokuya sahiptir.

Sarımsak doğada doğal olarak yetişmediği için kültür olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sarımsak germanyum ve selenyum içeren topraklarda yetiştirilmektedir. Sarımsağın yapısında şekerler, A, B, C vitaminleri, kükürtlü bir uçucu yağ ve içerisinde bol olarak allil sülfür bulunmaktadır.

Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Sarımsak en bilindik yönü ile yemeklerimize lezzet katmaktadır. Sarımsak pişerken yemeklere, salatalara, yoğurdunuza, aperatif yiyeceklerinizde bile kullanabilirsiniz. Sarımsağın çiğken de tüketimi çok faydalıdır. Günde 2 diş sarımsak tüketmek size sağlık kazandıracaktır. Sarımsak saç derisi ve cilt içinde kullanılmaktadır. Cildinizde çıkan sivilcelerin üzerine az bir miktar sürdüğünüzde sivilceyi kurutma etkisine sahiptir.

Sarımsak yağ formunda da aktarlarda kolayca bulunmaktadır.

Sarımsak Faydaları Nelerdir?

Sarımsak vücutta oluşan krampları giderir. Kalbi ve akciğeri kuvvetlendirmektedir. Vücuttaki yaralara iyi gelmektedir. Mide ve bağırsağı temizleyerek kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Ciddi bir problem olan atar damar kireçlenmesine fayda sağlamaktadır. Düzenli kullanımı iştahı açar.

Sarımsak nezle, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Verem ve bağırsak hastalıklarına fayda sağlar. Sarımsak ateş ve tansiyonu düşürüyor.

Bunların dışında sarımsak kabızlığı önler, gaz giderir, sesi güzelleştirir, idrar yollarında taş oluşumunu engeller, saç dökülmesini yavaşlatır, cinselliği arttırır, kalp kaslarını güçlendirmek diğer faydalarıdır.

Keskin kokusu sayesinde sivrisinek ve diğer böcek ısırıklarından korur. Sarımsağın düzenli kullanımı kanser hücrelerini azaltmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemini zinde ve sağlıklı tutmaktadır. Vücutta meydana gelen iltihabı gidermektedir. Kırmızı kan hücrelerini sülfürden sülfid gazına dönüştüren sarımsak damar yollarının genişlemesini ve kanın kolay akmasını sağlamaktadır.

Sarımsak Zararları Nelerdir?

Fazla kullanımı midede asitlenme yapabilir. Bu yüzden midede şişkinlik ve ağrıya neden olur. Çok sık olmamakla beraber baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk ve iştahsızlık diğer belirtileri arasındadır. Kronik bir hastalık ya da düzenli ilaç kullanımınız var ise doktorunuza danışmadan sarımsak kullanmadan kaçınınız. Özellikle tüberküloz, kan inceltici ve doğum kontrol hapları ile kullanımı sakıncalıdır. Ameliyat öncesi kullanımı sakıncalıdır. Kanı pıhtılaştırıcı özelliği ameliyat sırasında tehlikeye sokabilir.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*