Şalgam Suyu Kaç Kalori, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Şalgam suyu ya da daha kısa olan ve daha çok bilinen adıyla şalgam, turpgiller ailesine ait olan şalgam bitkisiyle yapılan bir içecektir. Çukurova’ya özgüdür. Toprakta yetişen şalgam, kırmızı ve mor renkte bir bitkidir. Ana vatanı Adana olarak bilinse de patenti Tarsus’tadır.

Bir tür pancar olan Şalgam Bitkisi ve siyah havucun su ile karıştırılıp, tuz da ilave edilmesiyle yapılır. Bu karışım, mayalanması için belirli bir süre bekler ve o sürenin sonunda şalgam suyu haline gelir.

Şalgam Suyu Kaç Kalori, Besin Değeri

100 gram Şalgam Suyu 5 Kcal

Şalgam suyu A ve K vitamini, magnezyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Kırmızı renkli, bulanık görünüşlü ve ekşimsidir. Acılı ve acısız çeşitleri mevcuttur. Şalgama acı olarak genellikle acı süs biberi turşusunun suyu kullanılır.

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

Her gün şalgam suyu içmek kilo vermenizi sağlar. Aynı zamanda şalgam suyu tüketmek obeziteye karşı savaşmanın en etkili yoludur. Anemi riskini azaltır ve aynı zamanda kanser riskini azalttığı bilinir.

İçerisinde kanser ile mücadele edebilecek güçlü antioksidan maddeler içermesi bunu kanıtlar niteliktedir. Kan yapar ve kan dolaşımını hızlandırır.

Akciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Kataraktı önler. Böbrek taşını yok etme konusunda yardımcı olur. Astım tedavisinde kullanılır.

Kalp krizi, inme, kan pıhtılaşması ve çeşitli kalp hastalıklarının önlenmesini sağlar. Sivilce ve siyah noktaları yok eder. İdrar sökücü özelliği vardır. Göz sağlığı için faydalıdır. Anne sütünü arttırır ve vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

Şalgam Suyunun Zararları Nelerdir?

Hamilelerin tüketmemesi gereken bir içecektir. Tansiyon hastalarının da mümkün oldukça uzak durması gerekir. Göze iyi gelmesinin yanında çok fazla tüketimi göze zarar da verebilir. Mide rahatsızlığı olanların tüketmesi durumunda mide ağrısı çekmeleri mümkündür.

Şalgam suyunun çok fazla tüketimi böbreklere de zarar verebilir. Hassas bünyeye sahip olanlar ve özel bir hastalığı olanlar için danışılarak, kontrollü tüketilmelidir.

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Şalgam Suyu yapımında şalgam, kırmızı havuç, bulgur unu, tuz, maya ve su kullanılır. Şalgam suyunun fermantasyonu 2 farklı aşamada gerçekleşir.

Birinci aşama; Ekşi maya, tuz ve su ile karıştırılarak bulgurun hamur haline getirilmesidir.

İkinci aşama; Bulgurun su ile ekstraksiyonu sonucu elde edilen sıvının dilimlenmiş şalgam ve kırmızı havuç ile fermantasyonudur.

Yapım aşamalarına değinecek olursak, şalgam, mor havuç ve pancarı soyun ve dilimleyin. Bir turşu bidonuna dilimlediğiniz şalgam, mor havuç ve pancarı yerleştirin. Temiz bir tülbent içerisine şeker, maya, bulgur ve ekmeği koyarak sıkıca bağlayın. Örtüyü bidonun içerisine koyun. Bir yemek kaşığı tuz ekleyin. Ardından bir yemek kaşığı limon tuzu ekleyin. Turşu bidonunun içerisine malzemelerin tam üstüne gelecek kadar su ekleyin.

İsteğe bağlı olarak içerisine acı kuru biber ekleyip şalgam suyunun acısını artırabilirsiniz. Güneş görmeyen serin bir ortamda 20 gün bekletin. 20 gün sonunda şalgam içilebilir hale gelecektir.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*