Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları

Pırasa Nedir?

Yılın hemen hemen her mevsimi yetişen tarihi mısıra kadar belki daha öncesine dayanan çok fazla türe sahip olan bir bitkidir. Akdeniz kıyılarının çorak kesimlerinde boş arazilerde dahi yetişmektedir. Pırasa ilk sap olarak gözükür ve çiçek açınca dallanır ve büyür, bu arada tohum verir ve hasat vakti gelmiş demektir. Lactucarium adında bir uyuşturucu madde içermektedir. Zambakgiller ailesinden olan Akdeniz bölgesinde yetişse de Batı Anadolu’da kültürü yapılan bir bitkidir. Ülkemizde 2 çeşit pırasa yetişmektedir. Kamış pırasası ve kara pırasadır. Kamış pırasa en iyisi ve oldukça verimlidir. Bursa, Ankara, İzmir de yetişmektedir. Kara pırasa ise Orta Anadolu ve Denizli bölgelerinde yetişir. Pırasa beta-kroten, C, A, E ve K vitaminleri de içermektedir. Aynı zamanda K, A, C, B6 vitamini, manganez ve demir mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

Pırasa Nasıl Tüketilir?

Pırasanın birçok ülkede yetiştiği gibi kullanımı da oldukça yaygındır. Salata, hamburger gibi yiyeceklerde çok sık rastlanmaktadır. Pırasa ile yapılan yemek ve çorba da oldukça bilinmektedir. Soğuk ve çiğ olarak tüketilebilmektedir. Pırasanın sapı kadar yaprakları da önemlidir. Pırasa kozmetik ve ilaç sektöründe de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pırasanın Faydaları

Pırasanın çok eskilere dayanan bir kullanımı olduğunu söylemiştik. O zamanlar da pırasanın insana dinginlik kazandırdığı, uyku rahatlığı sağladığı ve erkeklik gücüne katkı sağladığına inanılırdı. Özellikle pırasa yemeklerden sonra tek başına çiğ olarak tüketilirmiş. Pırasanın mineral ve vitaminleri sayesinde cilde dost bir gıdadır. Cilde sağlık ve parlaklık kazandırmaktadır. Bunun yanında kan, göz ve kalp sağlığı içinde oldukça faydalıdır. İdrar sökücü özelliği vardır ve vücudu temizler. Damarları kuvvetlendirir ve kemik sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. K vitamini sayesinden dokuları korur. Bunların yanında kan dolaşımını hızlandırıcı bir özelliği de vardır.

Antioksidan özelliği bulunmaktadır ve kronik birçok hastalığı gidermede yardımcı olmaktadır. Pırasanın kalorisinin çok düşük olmasına karşın diyet listeleri için birebirdir. Lif bakımından oldukça zengin olan pırasanın bir tanesi sadece 50 kaloridir. Cilt için faydasından bahsetmiştik saç için de oldukça faydalı bir gıdadır. Düzenli tüketimde saçı korur ve saç dökülmesini engellemektedir. Pırasadaki lutein ve zeaxanthin bileşenleri göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Yaşa bağlı olarak oluşan katarak riskini de gidermektedir. B6 vitamini açısından zengin olan pırasa hamilelik dönemi için gerekli olan ögeden biridir ve pırasa bunu için oldukça faydalıdır. Pırasa kroner arter ve ateroskleroz gibi hastalıkların görülmesini engeller.

Bunların yanında kolesterole de iyi gelen pırasa kolesterol seviyesini düşürerek, karaciğer de kolesterol üretimini azaltır. Özellikle kolon ve yumurtalık kanseri riskini azaltarak kanserli hücrelerin görülmemesine yardımcı olur. Kalp sağlığı için zararlı olan kronik inflamasyon hastalığı riskini azaltmaktadır.

Grip, öksürük, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları gidermektedir.

Pırasanın Zararları Nelerdir?

Bilinen bir zararı olmamakla birlikte sadece fazla tüketimi yapısındaki yüksek sodyum oranından dolayı kişide rahatsızlığa neden olabilir. Buna özellikle dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir