Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Öksürük Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Öksürük Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Öksürük Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Öksürük otu adından da anlaşılacağı gibi öksürük kesicidir. Öksürük otu öksürük tedavisinde kullanıldığı gibi astım hastalığında da kullanılmaktadır. Balgam söktürücü özelliğinden, bronşite, ses kısıklığından nezle ve gribe kadar faydaları uzamaktadır. Öksürük otu nedir, öksürük otu nasıl kullanılır, öksürük otu faydaları ve daha fazlası için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Öksürük Otu Nedir?

Öksürük Otu Nedir?
Bir diğer isimleriyle Tussilago farfara(öksürük önleyici), Colsfoot, Tussilage pas-d’ane olarak öksürük otu hayatımızda yer almaktadır. Öksürük otu yapraklarından önce çiçekleri açan ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde kendiliğinden yetişebilen otsu bir bitkidir. Öksürük otu bulunduğu ortama kolayca adapte olabilir ve büyük bir alana yayılabilir. Kelebek ve bal arıları için iyi bir besin kaynağı olmakla beraber insan üzerinde de bir çok etkisi vardır. Gelin şimdi kullanım alanlarından bahsedelim.

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır?

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır?
Öksürük otu bitkisi, çok uzun zamanlardan bu yana öksürük tedavisine, astım gibi çeşitli akciğer hastalıklarında kullanıldı. Bitkinin çiçeklerinin ezilmesiyle deri hastalıklarında kullanılır ve ayrıca bitki yiyecek amaçlı da kullanılabilir. Bu bitkinin küçük parçalarının elde edilmesiyle biraz da su eklenerek demlenmesi yoluyla çayını da afiyetle tüketebilirsiniz. Aynı zamanda püresinin elde edilmesiyle rahatsız bölgeye uygulanır ve bu şekilde de kullanılabilir. Bitkinin suyunun sıkılması sureti ile de günlük bir miktar kullanılabilir. Bu bitkinin şurubu da yapılır ve vücudun dirençli olmasında rol oynar. Bir kaşık yardımıyla günlük kullanılır. Buharının yüze uygulanmasıyla şeklinde de kullanılabilir.

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?
Öksürük otu asli görevi olan öksürüğü kesmek, balgam sökmek, bronşite iyi gelmek ve çeşitli akciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Astım hastalıklarına, sigara kullanımından kaynaklanan rahatsızlıklara yarar sağlamaktadır. Kısılan sese iyi gelir ve kanı sulandırma özelliği vardır. içindeki pirolizidin alkaloitlerinin hafif toksik etkisi bulunuyor. Tansiyonu düşürme özelliği deneysel verilerle doğrulandı.

Öksürük Otunun Zararları Nelerdir?

Öksürük Otunun Zararları Nelerdir?
Öksürük otu her ne kadar fayda kaynağı da olsa doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekmektedir. Öksürük otunun direk ağız yoluyla kullanılması da oldukça sakıncalıdır. Öte yandan hamilelik sürecinde kullanımı bebekte ciddi karaciğer hastalığına neden olmaktadır. Bitkinin kullanımından bir süre sonra, karaciğerde sertleşme ve büyüme etkisi yapabilir. Fazla dozda alınması birtakım ilaçlar ile kullanımında onlarla etkileşime geçerek -mesela tansiyon ilaçları- onların etkisi azaltabilir ya da zararlı hale getirebilir. Mevcut karaciğer hastalıkları olan insanlarda bu hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Bunlar dışında papatyagiller familyasından olan bitkilere karşı alerjisi olan insanların kullanmaması sakıncalıdır. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir