Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Okaliptüs Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Okaliptüs Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Okaliptüs Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Okaliptüs Nedir?

Okaliptüs, mersingiller familyasından olan geniş bir ağaç türüdür. Neredeyse tüm kıta genelinde bulunur. Uzun ve iri gövdeleri vardır. 1 okaliptüs ağacı bünyesinde 200-1000 litre su bulundurur.

Günümüzün modern tıbbında okaliptüs yaprağı bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde bir çok ilacın bileşiminde yer almakta. Deri ve üst solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde daha yoğun kullanılmaktadır.

Okaliptüs Nasıl Kullanılır?

Saçlarınıza kullanacağınız okaliptüsü zeytinyağı veya badem yağı ile seyreltin ve günlük kullanmış olduğunuz şampuana katarak saçlarınızı yıkayın.

Okaliptüs ile Nemlendirici Saç Bakım Maskesi

2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ile 3 damla okaliptüs yağı, 1 yemek kaşığı balı bir kap içerisinde kür haline getirin. Daha sonra masaj yaparak saç diplerinize uygulayınız.

Saçlarınızı sıcak havlu ile sarıp 2-3 kadar bekleyiniz. Boyadan ve güneşten zarar görmüş saçlarınızın canlanması ve yenilenmesi için bu maskeyi haftada 1 defa uygulamanız idealdir.

Sinüzit için Okaliptüs

Okaliptüsü sinüzit tedavisinde kullanmak için 1 çorba kaşığı çörek otu, 1 tatlı kaşığı ozon yağı ve 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağını bir kap içerisinde karıştırınız. Kulak çöpünü hazırladığınız karışıma batırarak burnunuzun içine sürün.

Okaliptüs yağını öksürük probleminizde kullanmak için hazırladığınız çay içerisine birkaç damla damlatmanız yeterli.

Böcek ve sinek ısırıkları için sisliklerin üzerine sürmeniz kaşıntıyı alır, egzamanın sebep olduğu tahrişi azaltır. Ağız içindeki yaralar için okaliptüs yağı ve su ile yaptığınız karışımla gargara yapabilirsiniz.

Okaliptüsün Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs vücudu dinç tutar. Solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılır. Göğsü yumuşatır. Nefes darlığı ve öksürüğe çok faydalıdır. Ağız, burun ve boğaz iltihaplarını yok eder ve iltihap oluşumunu engeller.

Astım, bronşit ve verem hastalıkları tedavisinde kullanılır. Kas ve eklem ağrılarını hafifletir Antiseptik bir bitkidir. Öksürük problemini önler.

Sickrooms bakterilerini yok eder. Köpeklerdeki bitlerden, örümceklerden ve sivrisineklerden kurtulmak için okaliptüs kullanmak çok fayda sağlayacaktır.

Okaliptüs yağıyla saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Sinüzitten kurtulmak için kullanabilirsiniz. Basur problemine çok iyi gelir. Yiyeceklerdeki asit oranını düşünür. Aç karnına tüketildiğinde solucan ve kurtları etkisiz hale getirir ve vücuttan atar. Grip ve soğuk algınlığında etkilidir.

Okaliptüs Zararları Nelerdir?

Okaliptüsün aşırı dozlarda alınması zehirlenmeye yol açabilir. Okaliptüs ile yapılan her uygulamadan sonra elleriniz iyice yıkamalı ve gözlere dokunulmamalıdır. Altı yaşından küçük çocukların rahatsızlıklarında kullanılmamalı. Hamile ve emziren bayanlar tarafından kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir