Narın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nar Nedir?

Kınagiller (Lythraceae) ailesinden olan dışarıdan tek bir bütün gibi duran fakat kabuğu soyulduğunda içerisinden yüzlerce çekirdekli meyve bulunmaktadır. Ilıman iklimlerde yetişen, bir meyve olup İran’da ortaya çıkmıştır. Ülkemizde ise Denizli’de bolca yetişmektedir. C vitamini açısından zengin olan nar, yapısında B1, B2 vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor minerallerini de bulunmaktadır.

Nar Nasıl Kullanılır?

Meyve olarak tüketiminin dışında mutfaklarımıza da girmiştir et terbiyeleme de ve salata yapımında dahi kullanılmaktadır. Tatlıların içerisinde ve üzerine süsleme olarak kullanılmada sıkça yer almaktadır. Dünya mutfağında çeşitli yemeklerde, reçel yapımında, çorbalar gibi alanlarda kullanılmaktadır. Şu da bilinmektedir domatesin olmadığı zamanlarda onun yerine nar suyu kullanılmıştır. Nar kökü endüstride iplikleri boyamada kullanılmaktadır.

Sağlık açısından bolca faydasından dolayı tıpta da kullanılmaktadır. Bunların yanında narın suyu kullanılabilir hatta gargara şeklinde ağız bakımı için kullanabilirsiniz. Narın çay olarak kullanımı da mevcuttur.

Narın Faydaları

Nar tansiyona iyi gelmekle beraber çarpıntıyı giderir, idrar sökücüdür, virüslerin bedenden uzak tutulmasına yardımcı olur, cilde pürüzsüzlük katar, enerji verir, yorgunluğu alır, diş taşı temizlemesinde bağışıklık sistemini güçlendirip ağız yaraları ve mide iltihabı, mide rahatsızlıklarında kullanılır. Düzenli kullanımı kalp krizi riskini azaltır.

Erkeklerde görülen iktidarsızlık haline iyi gelir ve performans arttırıcı yanı mevcuttur.

C vitamini açısından zengin bir meyve olan nar, özellikle kanser hastaları için tavsiye edilmektedir. Mideyi kuvvetlendiren, ishale karşı ve çarpıntı durumlarında nar çayı fayda sağlayıcıdır.

Veterinerler ise sığırlarda tenya problemlerine gidermede kullanılır.Öte yandan prostat ve cilt kanserlerinde kullanılır. Ayrıca sanatçılar nar suyunu ses tellerine direnç sağlama ve ses açma için kullanmaktadırlar.

Narın Zararları

Nar çok faydalı bir meyve olmasına rağmen hamile olan anne adaylarının tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir. Küçük büyük herkesin kullanımı için narın fazlaya kaçılmaması gerekir vücuda yetecek kadar az bir miktar tüketilmelidir. Özelliklere küçük çocuklarda fazla kullanımı daha fazla zarar sağlamaktadır.

Tansiyonu düşük olan kişiler için kullanımı sakıncalıdır. Sindirim sorunu yaşayan insanların fazla kullanımı mide rahatsızlığına yol açabilir. Tansiyon düşüklüğü olan kişilerde tüketiminden kaçınılmalıdır.

Fazla tüketimi alerjik durumlara yol açabilir. Kırmızı meyvelere alerjisi olan kişilerin kullanmadan önce doktora danışmalıdırlar.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*