Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Nanenin Faydaları ve Zararları

Nanenin Faydaları ve Zararları

Nanenin Faydaları ve Zararları

Nane Nedir?

Nane, ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden Mentha cinsinden olan bütün dünya üzerinde yetişebilen ve kolay bulunan bir bitkidir. Ülkemizde de nanenin yedi farklı çeşidi yetişmektedir. Bunlar; Su Nanesi, Japon Nanesi, Bergamot Nanesi, Tüylü Nane, Yarpuz, Elma Nanesi ve Kıvırcık Nanesidir. Nane, kökünden dallanır ve yaprakları oval şeklinde kenarları tırtıklıdır. Beyaz, mor ve pembe renkte çiçekleri olabilir. Nanenin kendine has keskin ve ferahlatıcı bir kokusu vardır. Nane temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar. Tanen, reçine, mentol ve jasmon gibi bileşenlere sahiptir.

Nane Nasıl Kullanılır?

Nane Nasıl Kullanılır?

Nane öncelikle bir baharat türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurutulmuş ve toz haline getirilen bu nane yemeklerin içerisinde salatalarda, mezelerde kullanılmaktadır ya da yemeklerin üzerine ufak süslemeler ve dokunuşlar yapılabilir. Yaş nanede tencere hatta fırın yemeklerine çok yakışmaktadır.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nanenin çayı da yapılabilir ve yapımı oldukça kolaydır. Kurutulmuş nane yaprakları üzerine sıcak su dökülür ve 10 dakika kadar beklenir.

Nanenin Faydaları Nelerdir?

Nanenin Faydaları

Yapısındaki uçucu yağlar sayesinde mide bulantısını engeller, gaz sökücüdür, vücut direncini arttırır, grip ve ateşi önler. Gebelik ve yolculuk sırasında kusma hissini engeller. Bağırsaktaki kolit yaralarını iyileştirir.

Nane güçlü ve keskin kokusu sayesinde bronşit ve astım hastaları için faydalıdır. Aynı zamanda öksürük ve diğer gribal enfeksiyonları gidermede de fayda sağlar. Meme deformasyonlarını gidermektedir. Emzirme döneminde oluşan çatlakları gidermeye yardımcı olur.

Nane ferahlatıcı etkisi sayesinde ağız sağlığını zararları bakterilerden korumaktadır. Bu sayede ağızda oluşan kötü kokuyu da gidermektedir. Aynı zamanda diş etlerinin ve dişleri güçlendirir. Nane fiziksel tedavisinin yanında ruhsal olarak da insanı yatıştırır ve sinirleri kontrol altına alır. Sindirim sistemini çalıştırarak kilo verimine yardım eder. Düzenli ve bilinçli kullanımı kanser riski en aza indirir.

Nanenin Zararları Nelerdir?

Nane aşırı kullanımında ve uzun süreli kullanımda zarar vermektedir. Mide problemi yaşayan insanların nane kullanımına dikkat edilmelidir. Hatta kullanmadan önce bir doktora danışmalıdırlar. Hamilelik dönemi gibi hassas zamanlarda her şeyin kullanımına dikkat edildiği gibi nanenin de aşırıya kaçılmaması ve kontrollü kullanılması gerekmektedir.

Nane yağının ağız yoluyla kullanımı ishale neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir