Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Yeşil, Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Yeşil, Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Yeşil, Kırmızı Mercimeğin Faydaları

Mercimek Nedir?

Mercimek, Lens, Lens esculenta, Ervumlens Lentil, Lentille comestible gibi isimlerle de anılan mercimek baklagiller ailesinden yaklaşık 30-80 cm boylarında olan ince gövdeye sahip küçük yuvarlak ve basık meyveleri olan bir bitkidir. Zayıf bir kök yapısı vardır ve toprağa fazla tutunamaz ve bir yıllık bir bitkidir.

Mercimekler bitkinin kahve renklerinde olan torbalarında oluşur. İsmini de bu torbalardan alır. Sultan mercimek, yeşil mercimek, kırmızı mercimek gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

İlk olarak Akdeniz bölgesinde yetiştiği bilinmektedir. Güney Anadolu, Marmara ve Ege’de de yetişmektedir. Yapısında bolca B vitamini bulunmaktadır.

Mercimek Nasıl Kullanılır?

Mercimek denilince ilk akla gelen şüphesiz ki birçok insanın lezzetle yediği çorba olan mercimek çorbasıdır. Hem yapımı kolay hem de eşsiz tadı ile belki de akşam yemeklerimizin vazgeçilmezidir.

Bunun dışında mercimek mutfakta çok çeşit yemeklerde de kullanılmaktadır. Mercimek yemeği, mercimek köftesi, mercimek salatası da bunlardan bir kaçıdır.

Mercimeğin Faydaları

İçerisinde ki demir sayesinde (yapısında en çok demir bulunan gıdadır) kan yapıcı özelliği vardır. Bu özelliği aynı zamanda bünyesi zayıf insanlara da faydalı olmaktadır. Sürekli halsizlik ve yorgunluktan şikayetçi insanlar için düzenli kullanımda fayda görülmektedir.

Protein deposu olduğu için vücuda zindelik ve kişiye zihin açıklığı kazandırır. Bu nedenle gün boyu yorulan insanlara mercimek tavsiye edilmektedir.

Süt yapıcı özelliği olduğu için hamilelik sürecinde ve emzirme dönemlerinde kullanım ölçüsüne dikkat edilerek kullanılabilir. Kullanımının iyi ayarlandığı zaman bağırsakları yumuşatarak kısa süreli ishal yapar.

Mercimek aynı zamanda sinir sistemimize de iyi gelmektedir. Gece tüketilen bir miktar mercimek depresyona bağlı uykusuzluğunu giderir.

Mercimek suyu boğaz ağrılarına iyi gelir ve öksürüğü keser. Her gün çiğ olarak tüketilen yarım avuç mercimek mideye iyi gelir ve mideyi kuvvetlendirir.

Mercimek kan akışını hızlandırır ve kolesterolü dengeler. Mercimekten elde edilen un bal ile karıştırılıp yaraya ve yanıklara uygulanarak fayda elde edilir.

Mercimeğin Zararları

Herhangi bir zararı olamamaktadır fakat fazla kullanımı kuru yapısı yüzünden mide için sindirilmesi zor bir hale gelebilir ve kabızlığa yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir