Maydanoz Suyu Faydaları

Maydanoz Suyu Nedir?

Maydanoz suyu maydanoz sebzesinin suyunun çıkarılmasıyla elde edilen sudur. Maydanoz besin değeri yüksek olan besinlerin arasında yer almaktadır. Sıkça kullanılması gereken maydanozun insanlara çok büyük faydaları bulunmaktadır. Ayrıca maydanozun Latince adı “Petroselinum crispum”dur.

Maydanoz sofralarımızın vazgeçilmez isimlerinden bir tanesidir. Ayrıca maydanoz Eski Yunanlılar tarafından kutsal sayılan bir besindir. İçeriğinde bol miktarda A, C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Yeşil sebzelerden biri olan maydanoz, suyu sıkılarak kullanılabilen besinlerden biridir.

 Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Genellikle kilo vermek için hazırlanan maydanoz suyunun hazırlanış biçimi şu şekildedir;

Kaynamış suyun içine 20-25 adet yaprak maydanoz atılır. 10 veya 15 dakika boyunca beklettikten sonra maydanoz suyu çay biçiminde tüketilebilir. Ayrıca maydanoz suyunu farklı sebze ve meyve sularıyla da tüketilmesi bir alternatif olarak sunulabilir.

Zayıflamak isteyenlerin esas tercih ettiği maydanoz suyu ise şu şekilde hazırlanır;

1 tane orta boyda taze havucun kabuklarını temizleyin ve meyve sıkacağında suyunu çıkartın. Göz kararı havuç suyunuza yetecek kadar maydanoz ekleyin. Bunların üstüne taze aldığınız 1 tane limonu da ekleyin. Bu besinlerin suyunu sıktıktan sonra bardağa doldurun ve bardağın boş kalan kısmını su ile doldurun. Bu yaptığınız karışımı her gün 1 kez olmak üzere uzun bir süre boyunca tüketin.

Maydanoz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz suyu idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı, sindirim hastalıkları, adet dönemindeki kadın problemleri, astım ve öksürüğe iyi yönde etki ederek onları tedavi edici etkisi bulunur.

Maydanoz suyu vücuttaki fazla yağın yakımına yardım ederek vücudu düzenler. Kandaki oksijen miktarını arttırır ve böbreği, karaciğeri ve bunun yanında idrar yolunu temizler. Maydanoz suyunun bu kadar faydası bulunmasına rağmen kullanılmadan önce kesinlikle doktora başvurulması gereken besin sularındandır.

Maydanoz Suyunun Zararları Nelerdir?

Maydanoz suyunun çok olmasa da bazı zararlı etkileri mevcuttur. Ama çoğu besindeki gibi fazla tüketilmesi ve bazı hastalıklara iyi gelmediği için bu tür zararları mevcuttur. Örnek olarak böbrek enfeksiyonuna sahip biri maydanoz suyu tüketmemelidir. Limonla hazırladığınız maydanoz suyunu da 15 günün üzerinde tüketmemelisiniz. Hamile bayanların kullanmaktan kaçınmasının nedeni ise düşük yapma riski olduğundandır. Ayrıca gastrit hastaları maydanoz suyu tüketmemelidir.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*