Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Leblebinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Leblebinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Leblebinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Leblebi hepimizin bildiği gibi en çok kuru yemiş olarak tüketilmektedir. Nohuttan türeyen leblebi kuru yemiş olarak tüketildiği gibi leblebi tozu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Leblebi tozu su ile birlikte lapa haline getirildiğinde ciltte de kullanılabilmektedir. Leblebi nedir, leblebi  ve leblebi tozu nasıl kullanılır, leblebinin faydaları, zararları nelerdir? Tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.
Leblebinin Faydaları

Leblebi Nedir?

Leblebi nohutun defalarca özel fırınlarda işleme tabi tutulması ve kavrulması sonucu ortaya çıkan bir tür kuru yemiştir. Daha sonra çeşitli aromalarla lezzetlendirilebilir. Beyaz ve sarı olmak üzere iki bilinen çeşidi vardır. Beyaz leblebi bazen kavrulma sırasında kendi beyazlığını alabilirken bazende içine titanyum dioksit katılarak renginin daha da beyaz olması sağlanır. Leblebiyi ilk üreten kişi Şeyh Murat Gazi olarak bilinir. Yani tüketimi çok uzun yıllardır üretilmektedir. Ortadoğudan geldiği bilinen leblebinin ülkemizde de ilk üretim yeri olarak Çorum ilimiz bilinmektedir.
Leblebinin Faydaları

Leblebi Nasıl Kullanılır?

En yaygın kullanımı kuruyemiş halinde olup leblebinin toz hali de mevcuttur. Leblebi lapa hali ya da suyu cilde uygulanarak kullanılır. Leblebinin direkt olarak cilde uygulanması sakıncalıdır.
Leblebinin Faydaları

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Leblebinin sağlık açısından birçok faydası olup, çok faydaları vitaminler ve mineraller içerir. A, C ve E vitamini içeren bu kuruyemiş, kalsiyum, demir, bakır, potasyum ve yüksek miktarda sodyum içermektedir. Leblebinin tek dezavantajı nohutların kavrulması esnasında bazı özelliklerini kaybetmesidir. Lakin buna rağmen leblebi sağlık açısından oldukça faydalı bir kuruyemiş olma özelliğini kaybetmemiştir. Bunun dışında sindirim sistemi için çok faydalı olan diyet lifleri de içermektedir.

Leblebi kalp ve böbrek sağlığından, cilt ve saç bakımına kadar birçok vücut fonksiyonumuzda büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Yapısında bulunan zengin içerikler sayesinde besinler ayrıca sinir sistemi için çok fayda deposudur öte yandan uyku problemine de yardımcı olur. Leblebi açlığı gidererek zayıflama sürecinde fayda sağlar. Öte yandan kalp sağlığını korur ve diyabeti önler. İçinde ki demir sayesinde hamileler için önemli bir besin kaynağıdır. Kadın hastalıklarına karşı da yardımcı bir kuru yemiştir. Özellikle meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Menopoz dönemi sürecinin daha yumuşak atlatılmasına katkı sağlar.
Leblebinin Faydaları

Leblebinin Zararları Nelerdir?

Hassas bünyeye sahip olan insanlarda aşırı leblebi tüketiminde gaz problemi oluşabilir. İçeriğinde yüksek oranda lif bulunduran bu kuruyemiş, bağırsaklarda şişkinlik yaratabilir. Yine aşırı tüketim sonucunda kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunan kişilerde fazla kullanımına dikkat edilmelidir. Beyaz leblebi de nohutun diğer bir türü olup sağlık açısından benzer faydalar ve zararlar sağlamaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir