Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Kuşburnu ve Kuşburnu Çayı Faydaları

Kuşburnu ve Kuşburnu Çayı Faydaları

Kuşburnu ve Kuşburnu Çayı Faydaları

Kuşburnu Nedir?

Kuşburnu Gülgiller ailesinden olan küçük çalı şeklinde ucunda kırmızı meyveleri olan bir türüdür. Avrupa da Asya ve Afrika’nın bir kısmında yetişmektedir. Yabani gül olarak da kayıtlara geçen kuşburnunun 400’e yakın çeşidi bulunmaktadır. Yapısında çokça C vitamini bulunmaktadır. Fosfor ve potasyum açısından zengin olan kuşburnu A vitamini olan karoten, B1, B2, E ve K vitaminlerini de yapısında bulundurmaktadır. Sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, bakır, çinko gibi katyonlar yanında sülfat, klorür, nitrat gibi anyonlara da kuşburnunun yapısında rastlanmaktadır.

Kuşburnu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle en çok bilinen yönüyle kış aylarında bol bol tükettiğimiz kuşburnu çayı olarak karşımıza çıkar. Kurutulmuş kuşburnunu öğüttükten sonra bir miktar su ile kaynamaya bırakılır. Ardından kaynayan suyu süzülür ve posasından ayrılır. Arzunuza göre bal ve şeker katarak tüketebilirsiniz. Ayrıca kuşburnu çayını hazır paketlerde marketlerde de yerini almaktadır.

Kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnu reçeli, kuşburnu hoşafı, kuşburnu ezmesi başka bilinen tüketim yollarıdır.

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kış aylarında da en çok kullanım sebeplerinden olan enfeksiyonlara ve soğuk algınlıklarına karşı korunmak için kullanılması onu bu konuda yararlı hale getirmektedir. Vücuda dinçlik ve enerji verir, böbrek, tansiyonu düzenler, mesane ve safra kesesi problemlerine yarar sağlar, karaciğere sağlık kazandırır, diyabet hastalığında kullanılır, yapısındaki mineraller ve vitaminlerle besleyici özelliği vardır, böbrek hastalıklarına da fayda sağlamaktadır. Yapısındaki C vitamini sayesinde kuşburnu tüketerek bağışıklık sistemini sağlıklı tutabilirsiniz.

Antioksidan özelliği sayesinden kansere karşı koruma sağlamakta ve bedenimizi zinde tutmaktadır. Doku zedelenmelerine ve kemik erimesine karşı kullanılır. Dokulardaki sertleşmelere ve kemik erimesine karşı, romatizmada, raşitizmde, rahim hastalıklarına, menopoz tedavisinde, kireçlenmeye kansızlığa, bulaşıcı hastalıkları tedavide ve kan dolaşımını hızlandırma gibi rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır.

Kuşburnu Zararları Nelerdir?

Her ne kadar kuşburnu sağlık kaynağı olarak bilinse de ufak tefek zararlar oluşturabilir. Hamilelik ve emzirme dönemindeki bayanların aslında her türlü gıdayı kullanırken dikkat etmeleri gerektiği gibi kuşburnunu da kullanırken dikkatli olmaları hatta bu süreçte doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Fazla kuşburnu tüketimi kişide böbrek taşı yapabilir. Öte ishal, bulantı, kusma, mide yanması, baş ağrısı, mide krampları, kabızlık, yorgunluk ve uykusuzluk gibi yan etkileri insanlar üzerinde görülmektedir.

Alerjik bünyelerde reaksiyona neden olabilir. Kullanım öncesinde alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir