Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Kuru İncir Kaç Kalori, Faydaları Nelerdir?

Kuru İncir Kaç Kalori, Faydaları Nelerdir?

Kuru İncir Kaç Kalori, Faydaları Nelerdir?

Kuru İncir Nedir?

Kuru incir, incir meyvesinin güneşe çok maruz kalmadan kurutulmuş halidir. Neredeyse meyve olan incirden daha faydalıdır. Yapısında bol miktarda bulunan protein, vitamin ve mineraller sayesinde bizler için çok sağlıklı bir hal almaktadır.

Kuru İnci Kaç Kalori?

100 gram kuru incir 249 Kcal

Kuru İncir Nasıl Kullanılır?

Kuru incirin bütün olarak gün içinde 1-2 tane tüketilmesi en bilindik ve diyet listelerinde de yer alan bir yoldur. Bunu dışında kuru inciri tatlılarda kullanabilir, günlük tükettiğiniz bir kase yoğurdun içine dahi ekleyebilirsiniz. Meyve salatalarınızda, günlük atıştırmaların içinde, gevreklere ekleyerek kullanabilirsiniz. Kuru incire birçok abur cubur içinde de rastlamak mümkün.

Kuru incir ince ince doğrandıktan sonra bir bardak sıcak suyun içinde 1-2 saat bekletilir ve ardından akşam yatmadan önce tüketilir ve üzerine bir bardak su içilir.

Kuru İncirin Faydaları

Kuru incir vücut tarafından hızlıca sindirilmektedir. Yüksek lif oranı ve posası sayesinde bağırsakların iyi çalışmasına yardım eder. Soğuk algınlığı, nezle gibi gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir. İçerisindeki kalsiyum, fosfor, B1-B2 vitaminleri, magnezyum sayesinde kolesterol için düzenleyici bir etkiye sahip olmaktadır.

Kuru incir düzenli kullanımda cilt yüzeyinde pürüzsüz bir etki yaratarak sağlıklı ve parlak bir görünüm elde edilir. Kuru incirin içinde vücudumuz için bulunan zengin vitamin ve mineraller onu zaten çok sağlıklı bir hale getirmektedir. Dişlerimiz ve kemiklerimiz için kalsiyum ve fosfor maddeleri çok önemlidir. Kuru incirde de bu maddeler bol miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden diş ve kemiklerimizi tüketimi sonucunda güçlendirici etkiye sahiptir. Düşük kan şekeri oranında kuru incir tüketmek anında etki edecektir. Doğal müshiller arasında en etkilisi olan kuru incir çocuklar dahil kullanımında etki göstermektedir.

İçerisindeki Omega 3 ve Omega 6 yağları sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve damar sağlığını korumaya yardımcıdır. Ayrıca kalp beyin ve sinir sistemi için de oldukça faydalıdır. Aynı zamanda incir beden ve ruh sağlığı için çok yaralıdır. Sakinleştirerek vücuda enerji vererek.

Kuru İncirin Zararları

Kuru incirin fazla kullanımı birtakım zararlar doğurmaktadır. Bunlar yüksek lif oranı yüzünden kabızlığa neden olabilir ya da müshil etkisi yüzünden ishale neden olarak vücudun fazla su kaybına neden olabilir. Yine fazla kullanımında yüksek şeker oranı yüzünden kilo alımına neden olabilir ve diyabet hastaları için problem teşkil edebilmektedir.

Alerjik bünyelerde reaksiyona neden olabilir bu yüzden kullanımına dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir