Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Kızılcığın Faydaları ve Zararları

Kızılcığın Faydaları ve Zararları

Kızılcığın Faydaları ve Zararları

Kızılcık Bitkisi Nedir?

Kızılcıkgiller familyasına ait bir ağaçtır. Anadolu’da çoğunlukla Kiren ismiyle bilinir. Kızılcık C vitamini açısından çok zengin olan bir meyvedir. Bilim insanları ve Profesörler portakaldan çok daha fazla C vitamini içerdiğini kanıtlamıştır.

Kızılcık meyvelerinin ekşisi tadı vardır. Kızılcık taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilir. Tarhana, hoşaf, reçel ve marmelat yapımında kullanılabilir.

Kızılcığın sadece meyvesi değil ağacın yaprakları, gövdesi de şifa kaynağıdır. Dağ meyvesi olan bu bitki şurup ve marmelat şeklinde de tüketilebilir.

Kızılcık Nasıl Kullanılır?

Kızılcığın kaynatılıp suyunun içilmesi anlattığım hastalıklara fayda sağlar ve bu hastalıkların oluşumunu önlemekte yeterlidir.

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Yarım kilo kızılcık ve 3 su bardağı suyu bir tencerede kaynattıktan sonra süzüp tüketebilirsiniz.

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır?

Kızılcık Şerbeti İçin Gerekli Malzemeler:

 • Yarım kilo kızılcık,
 • 1 -1,5 su bardağı toz şeker,
 • 200 ml. su ve çeyrek limon.

Kızılcık Şerbeti Hazırlanışı: Kızılcıkları ve suyu bir tencereye ekleyin ve kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra kızılcıkların  suyunu ezerek daha çok çıkarın ve süzün. Şekeri ise de bir tencere de 1 bardak su ile kaynatın ve çıkardığınız kızılcık suyunu üzerine ekleyin ve kaynama suresince bekleyin. Daha sonra limonu üzerine sıkın. İsteğe bağlı olarak karanfil eklenebilir.

Kızılcığın Faydaları

 • İştah kesici özelliği ile zayıflamaya yardımcı olur.
 • Kızılcık mideyi rahatlatır.
 • İshali önler.
 • Kızılcığın kabukları iyi bir ateş düşürücüdür.
 • Ağız yaralarını iyileştirir ağızdaki iltihap oluşumunu önler.
 • Kızılcık şurubu vücuda kuvvet verir ve vücudun direncini artırır.
 • Küçük çocuklardaki idrar bozukluklarını düzenler.
 • Çıban ve yaraları hızla iyileştirir. Ayrıca zayıf bağışıklık sistemi, uykusuzluk, prostat, menopoz, kan pıhtılaşmaması ve idrar yolu iltihapları gibi bir çok hastalık karşısında oldukça fayda sağlayan bir bitkidir.

Kızılcığın Zararları

Hamileyken içtiğiniz kızılcık suyunun hiçbir zararı yoktur aksine bakteriyi dışarı atmaya yarar, günde sadece bir bardak içebilirsiniz. Fazla kullanımlarda kabızlık etkisi gösterir. Diyabet hastası olanların, kabızların ve antibiyotik tedavisi gören kişilerin kızılcık suyu içerken dikkatli olmaları gerekir çünkü vajinal mantara eğilimi olan kişilerde mantar riskini artırır.

Kızılcığın, herhangi bir bitki, ya da ilaç ile etkileşimi hakkında kesin bilgi yoktur. Kızılcığın bunlardan başka bir yan etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir