Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı pancar salatalarda tüketebileceğimiz bir bitki olduğu gibi pancar turşusu ve pancar suyu olarak da tüketilebilir. Kırmızı pancar, pancar çeşitleri arasında en çok kullanılan çeşididir. Turşusu yapılabileceği gibi pekmez olarak da tüketilebilir. Şeker pancarı olarak da kullanılan pancar çeşidi fabrikalarda şeker yapımında kullanılır. Kırmızı pancar nedir, nasıl yenir, kırmızı pancarın faydaları, zararları nelerdir?

Pancar Nedir?

Beta vulgaris, Beet, Betterave isimlerine de sahip olan pancar avatanı Türkiye, Suriye, Filistin ve Mısır olup daha birçok ülkede de yetişmekte olan bir bitkidir. Sağlık açısından çokça faydalı olup kolayca elde edebilmekteyiz. Topak altında yuvarca bir kök olup bir kısmı dışarıda kalmaktadır. Üst kısımda genişçe yaprakları bulunmaktadır. Pancar kumlu ve killi topraklarda ilkbahar veya sonbaharlarda ekilir. Bol suya ihtiyaçları vardır. A, B, C ve P vitaminler ile demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengindir.

Pancar Nasıl Kullanılır?

Yediğimiz pancar dışında şeker pancarı ve yemlik pancar olarak da pancarın kullanımı mevcuttur. Şeker pancarı olarak kullanımı sadece fabrikalara verilmektedir ve şeker yapımında kullanılmaktadır. Şeker pancarını evde tatlı yapımında da kullanabiliriz. Kırmızı pancar olarak kullanımı en yaygın pancar çeşididir ve turşu yapımı, pekmez yapımında kullanılmaktadır. Aynı zamanda kırmızı pancarın suyu da tüketilmektedir. Bir miktar kırmızı pancar suyu ile arzunuza göre başka meyve suları ile birlikte içilmesi önerilir. Yemlik pancar ise besin değerinin düşük olmasından dolayı hayvanlar için yem olarak kullanılmaktadır. Köklerinin yemeğinden salatasına kadar yapımı mevcuttur. Genellikle kökünden yararlanılmasına karşın yapraklarından yemekte yapabilirsiniz.

Kırmızı Pancarın Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı pancar, karaciğerin iyi çalışmasına, idrar söktürmeye kansızlığa, şeker hastalığa, vereme karşı koruma sağlar. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Varis problemlerini ve bazı göz hastalıklarından korunmada fayda sağladığı görülmektedir. Sinirleri yatıştırır ve sakinleştirir. Bedeni kuvvetlendirir. Antioksidan açısından zengin olduğu için kansere karşı savaşır. Aynı zamanda pancar anemiye, artrit hastalığına, diyabete, demans hastalığına fayda sağladığı görülmektedir.

Kırmızı Pancarın Zararları Nelerdir?

Pancar tüketimine dikkat edildiği sürece pek bir zararı gözükmez. Fazlaya kaçmamak gerekir. Hamilelik sürecinde de kullanımına dikkat edilmelidir aslında en iyisi kullanım öncesinde bir doktora başvurmaktır. Kırmızı pancardan elde edilen suyunda nadiren de olsa yan etkileri mevcuttur. Böbrek taşı problemlerinde kullanımından kaçınılmalıdır. Fazla miktarda kullanımı ishale yol açabilir. Çok sık gözükmemekle birlikte pancar kişilerde alerjik durumlara yol açabilir deride kızarıklık, ateş, kurdeşen gözükmektedir. Böbrek hastaları gibi şeker(diyabet) hastalarının da kırmızı pancar tüketmeleri sakıncalıdır. Şeker hastalarının kullanımı kesinlikle yasaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir