Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Bitkisel Yağlar » Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten Tohumu Yağı Faydaları

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Keten tohumu yağı ketenden elde edilmiş doğal ve bitkisel bir yağdır. Beslenmedeki en önemli yağlardan biridir. Geleneksel tıp uygulayıcıları tarafından önerilen bir yağ türüdür.

Keten tohumu yağı sayesinde birçok hastalığa karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Potasyum, magnezyum, çinko ve benzeri vitamin ve mineraller taşıyan bu yağ hastalıklarınızı kısa bir sürede geçirmenize de fayda sağlayabilir.

İçerisinde ceviz ve ıspanaktan daha fazla Omega3 bulunduran bu yağ mükemmel bir gıda olarak görülür.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Günde üç tatlı kaşığı keten tohumu yağını su ile birlikte kullanmak hastalıklardan korunmak için idealdir. Daha fazla tüketilmesi önerilmez. Bu yağ kaynatılarak, kavurarak, öğütülerek tüketilebilir. Ayrıca kullandığınız yağın markasının güvenilir olduğuna dikkat edin. Bu küçük detaylar önemlidir.

Keten Tohumu Yağının Faydaları

Bu mucize yağ birçok derde deva niteliğindedir. İçeriğindeki Omega3’ten bahsetmiştik. Bu özelliği onu balık yağının bitkisel hali olarak tanımlar. Bu yüzden kalp ve damar hastalıklarına karşı çok güçlü bir etkisi bulunur.

 • Kalp ritim bozukluğu riskini düşürür.
 • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Yüksek şekeri ve yüksek kolesterolü düşürür.
 • Hassas bünyeye sahip kişilerin bağışıklık direncini arttırır.
 • Küçük çocukların zihinsel gelişimini destekler.
 • Sindirimi düzenler,
 • Kabızlığa ve ishale karşı iyi gelir.
 • Soğuk algınlığını, öksürüğü, gribi ve nezleyi geçirmeye yardım eder.
 • İçerisindeki Omega3 sayesinde dikkat dağınıklığını dengeler.
 • Kalp dostu bu yağ aynı zamanda kilo vermenize de katkı sağlar. Elbette tek başına kilo vermenizi sağlamayacaktır fakat size yardım edebilir.
 • Sperm sayısını arttırır, düzenli bir ilişki hayatına katkı sağlar.

Keten Tohumu Yağının Zararları

Keten tohumu yağı doğal formunun dışında hap halinde eczane ve beslenme takviyeleri satan yerlerde bulunabilir. Çoğu zaman güvenli olduğu düşünülse de bu haplar alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden doktorunuza danıştıktan sonra kullanmaya başlamanız daha iyi olacaktır. Bunun dışında bipolar bozukluk gibi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin bu yağdan uzak durması mantıklı olacaktır.

Hamilelik ya da emzirme durumunda da bu yağ önerilmemektedir. Bu arada ham, işlenmemiş keten tohumu yağı çok büyük sorunlara yol açabilir. İşlenmemiş bu tohumları tüketmek zehirlenmeye hatta ve hatta ölüme bile yol açabilir. Bunlara dikkat ederek kullanmanız önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir