Kekik Suyu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Kekik Suyu Nedir?

İnsanların kullandığı ve bazı faydaları bulunan besin sularından bir tanesi kekik suyudur. Kekik suyunun çok fazla ismi duyulmasa da bazı insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Kekik bir baharat olarak bilinse de suyla birleşimiyle ortaya güzel sonuçlar çıkaran karışımlardandır.

Kekik Suyu Nasıl Yapılır?

Kekik suyunun yapılmasına başlamadan önce elinizde bazı malzemeler olması gerekiyor. Tabi ki bu malzemelerin başında kekik geliyor.

Mümkünse kekiği dağdan toplamanız gerekmektedir. Ayrıca topladığınız kekiğin kesinlikle taze olması gerekir. Eğer kekik taze olmazsa ortaya kötü sonuçlar çıkabilir.

Kekik Suyunun Hazırlanışı

Kekik suyunun yapılışı için elinizde iki tane farklı boyutlarda tencere olması gerekir. Büyük olan tencerenizin içine küçük olan tencereye yerleştirin. Tencerenin içine kabın dışına çıkmayacak kadar su koyun. Bu işlemden sonra topladığınız kekiğin yapraklarını küçük olan tencerenin içine yerleştirin.

Büyük tencerenin kapağını ters çevirerek hava almayacak biçimde kapatın. Büyük tencerenin içinde olan su buharlaşarak kekiğin üstüne düşecek ve damıtma yöntemiyle daha iyi bir sonuç alacaksınız.

Bu işleme yaklaşık olarak 1 saat devam ettikten sonra kekik suyunuz hazır olmuş olacaktır. Kekik suyunuzu sadece sade olarak değil yanında bazı meyvelerle de içebilirsiniz.

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

K vitamini ve demir en çok olmak üzere lif, magnezyum ve kalsiyum açısından çok zengindir. Antioksidan etkisi vardır. Boğazda oluşan yüksek öksürüğü giderici etkisi bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü gargara suyu olarak da kullanılmaktadır.

Vücutta oluşan şişkinliği ve gazı azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Yüksek dozda stresi azaltıcı etkisi de bulunmaktadır. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Vücut için önemli olan bazı mineral ve vitaminleri içerir.

Kekik Suyunun Zararları Nelerdir?

Kekik suyunun aslında belirgin bir zararı yoktur. Kekik suyu çoğu besinde olduğu gibi fazla kullanılırsa bazı yan etkilere yol açmaktadır.

Hamilelik döneminde fazla tüketildiğinde yan etkileri görülebiliyor fakat elle tutulur bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Bu yan etkilerin neredeyse hiç olmaması kekik suyunu bizim için faydalı bir besin yapıyor. Kekik suyunu vakit buldukça yapmalı ve kullanmalısınız.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*