Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Keçiboynuzu (Hünnap) Özü, Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu (Hünnap) Özü, Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu (Hünnap) Özü, Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Nedir?

Baklagiller ailesinden olan, Güney Avrupa’da, Asya’da, Afrika’da ve Akdeniz ülkelerinde yetişen, boyu 10 metreyi bulan ve dallarında hafif yay şeklinde kabuğu sert ince uzun yemiş şeklinde bir ağaçtır. Anadolu da harnup olarak da bilinmektedir. Keçiboynuzu ilk 15 yıl meyve vermez, sonrasında oluşan meyveleri ilk başta yeşil renkte olup sonrasında kararmaya başlar.

Keçiboynuzu Nasıl Yenir?

Keçiboynuzu meyvesi direk olarak yenilebileceği gibi keçiboynuzu pekmezi de oldukça meşhurdur. Bunların dışında keçiboynuzu tohumu, nektarı, çekirdeği, tozu da tüketilmektedir. Keçiboynuzu ilaçların içinde de kullanılmaktadır. Tohumlardan elde edilen keçiboynuzu balsamı tekstil sanayisinde apreleme (Apre: Dokumacılıkta, boyacılıkta, dericilikte cila olarak kullanılan madde) olarak kullanılmaktadır. Çikolata yapımında da tatlı özelliğinden faydalanmaktadır.

Keçiboynuzu Faydaları Nelerdir?

Birçok faydası olan keçiboynuzu uzun yıllardır tedavilere yardımcı ek bir besindir. Akciğer rahatsızlıklarına, astıma, balgama oldukça fayda sağlamaktadır. Sigara içicileri için akciğer temizleyici özelliği vardır.

Keçi boynuzu düzenli bir şekilde kullanıldığında sperm sayısını arttırıcı özelliği bulunmaktadır . Antioksidan açısından zengin olduğundan dolayı çeşitli metabolizma hastalıklarında kurtarıcı görevi vardır.

Sindirim sistemimiz için oldukça faydalı olan keçiboynuzu ishale karşı etkilidir. Kafein ve theobromine içermediğinden tansiyon problemlerine iyi gelmektedir. Radyasyonun vücuttan uzaklaştırma konusunda oldukça faydalıdır. Keçiboynuzu bedende doping etkisi yapmaktadır. Guatr hastalığına iyi gelmektedir. Vücudumuzu bakterilerden uzak tutmamızı sağlar. Guatr hastaları için büyük fayda sağlamaktadır.

İyi huylu prostatı olan insanların ara ara keçiboynuzu tüketmelerinde fayda vardır. Keçiboynuzu çiğ olarak tüketmeniz bu konuda size fayda sağlayabilir.

Keçiboynuzu Özü, Pekmezi Faydaları

Keçiboynuzu özü vücuda enerji ve güç verir. Kan yapar. Cinsel gücü arttırır. Balgam söktürme özelliği ile boğazlara faydalıdır. Aynı zamanda göğsü yumuşatır. Keçiboynuzu özü astıma iyi gelir. Hazımsızlığa birebirdir, mide yanmasına ve mide ekşimesine iyi gelmektedir.

Keçiboynuzu Zararları Nelerdir?

Keçiboynuzunun Alerjik Reaksiyonları: Her ne kadar doğal bir yol olsa da keçiboynuzu pek sık rastlanmasa da alerjik durumlara yol açabilir. Bunlar ciltte kabarma olarak gözükebilir.

Keçiboynuzu tüketimi vücutta su kaybına ve halsizliğe neden olabilir bu her bünyede aynı şekilde gözükmez kimisi için daha şiddetli geçebilir. Keçiboynuzunun yağlı yapısı cildimiz pek faydalı olmayabilir. Bu yüzden fazla tüketimine dikkat edilmelidir. Hele ki yağlı cilde sahip olan insanlar için daha kötü sivilcelenme yapabilir ve ciltte parlama yapabilir.

Keçiboynuzunun tıbbı amaç için kullanımına çocuklar ve bebekler için kullanımına dikkat edilmelidir. Keçiboynuzunun ağır yapısı çocuklar için ideal olmayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir