Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Karahindiba ülkemizde bolca bulunan bir çiçektir. Karahindiba çiçeği kurutularak kullanılabilir. Karahindiba çayı olarak tüketilebilir. Karahindiba otu sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Sindirim sistemi düzenlemesinden iştah açıcı özelliğine, mide bulantısından kansere karşı önlemine kadar bir çok karahindiba faydaları görülebilmektedir. Karahindiba nedir, karahindiba faydaları, karahindiba nasıl kullanılır? Gibi bir çok sorunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Karahindiba Nedir?

>Karahindiba Nedir?
Karahindiba çiçeği yurdumuzun birçok yerinde kendiliğinden de yetişebilmektedir. Orta ve Güney Avrupa ülkelerinde çoğu yerde yetiştirilir. Daha başka Balkanlarda ve ülkemizde Anadolu’da da hemen hemen her yerde görülmektedir. Karahindiba otu kendi döktüğü tohumlarıyla etrafa yayılarak tekrar oluşabilir. Her tür toprakta var olabilir ve kendiliğinden yetişebilir.

Karahindiba Latince adı Cichorium olup halk arasında da acı marul, güneğik, radika, arslandişi gibi isimlerle de anılabilir. Yapısında çeşitli vitaminler, mineraller ve bolca kalsiyum bulunmaktadır. Acı maddeler, triterpen, sterol, carotin, flavon, tanen ve uçucu yağlara da yapısında rastlanmaktadır.

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindiba Nasıl Kullanılır?
Karahindiba çiçeği toplanıp, kurutulup, öğütülerek kullanıma hazırlanır. Bu bitkinin saplarını da temizledikten sonra günlük birkaç tane çiğneyerek tüketebilirsiniz. Aynı zamanda da köklerini de suda kaynatarak günlük içebilirsiniz. Bu karahindiba çayı olup kullanımı oldukça yaygındır. Gün içinde çok fazla tüketmeden yemeklerden önce içilmelidir. Öte yandan baharat olarak da yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılmaktadır. Yurt dışında bir kahve çeşidi olarak da kullanılan bu bitki tam olarak da kahve görevini görebilir.

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?

Karahindibanın Faydaları Nelerdir?
Karahindiba çiçeği sağlık açısından birçok yararı olup çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmede kullanıldığı bilinmektedir. Öncelikle sindirim sistemini çalıştırır ve iştah açar aynı zamanda iltihap sökücü ve mide bulantısı giderici özellikleri de vardır. Hepatit tedavisi ve karaciğer sorunlarını gidermede yardımcı bir kaynaktır. Düzenli kullanımında kansere karşı önlem almada birebirdir. Kemik sağlığı acısından öneme sahip olup kemik erimesi bulunan hastalar için yardımcı bir kaynaktır. Antioksidan açısından oldukça zengin olduğundan kansere karşı koruma sağlamaktadır. Menopoz dönemindeki problemlerin daha yumuşak atlatılmasında yardımcı olup anne sütü içinde oldukça faydalıdır. Cilt içinde faydalı birçok özelliği vardır. Cilt kaşıntılarını ve kızarıklıkları, egzamayı, cilt sarkmaları ve kırışıklıklara iyi gelmektedir.

Karahindiba Zararları Nelerdir?

Karahindiba Zararları Nelerdir?
Karahindiba otunun herhangi bir yan etkisi saptanmayıp sadece her doğal tedavi yöntemlerinde olduğu gibi bitkilerin fazla kullanımı zararlıdır. Fazla kullanım durumunda dalağı hasara uğratabilir fakat bunu da tedavisi mümkündür. Lakin bunu göze almak yerine dikkatli kullanılmalı ve herhangi bir ter tepki durumu olmaması için doktora danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir