Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Hindistan Cevizinin Faydaları

Hindistan Cevizinin Faydaları

Hindistan Cevizinin Faydaları

Hindistan Cevizi Nedir?

Hindistan cevizi daha çok Hindistan da ve o civarda yetişen bir meyvedir. Bu meyvenin tadı yetiştiği bölgeye göre farklılık gösterebilir. Yuvarlak bir şekli ve kahverengi bir görüntüsü vardır. Kabuğu sert ve tüylüdür. İçerisi ise beyaz bir tabaka ile kaplıdır ve bu tabakanın içinde de bir miktar su vardır.

Çok dayanıklı bir meyvedir şöyle ki Hindistan cevizi ortalama 60 yıl boyunca yaşamını sürdürür ve meyve verir. Hindistan cevizi palmiyegiller ailesinden olup tropikal kuşakları sevmektedir. Ülkemizde tüketimi çok fazla değildir ama kolaylıkla ulaşılabilecek bir meyvedir. Dünyanın hemen hemen her yerinde de yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hindistan cevizinden elde edilen yağ tereyağına çok benzemektedir.

Hindistan Cevizi Kaç Kalori, Besin Değeri

100 gram Hindistan Cevizi 354 Kcal

Hindistan cevizi iyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra bol miktarda protein barındırmaktadır. Niasin, Pantotenik asit, Piridoksin, Riboflavin , Tiamin yanında, C, E ve K vitaminleri bulundurmaktadır. Aynı zamanda Hindistan cevizi kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, selenyum ve çinko da barındırmaktadır.

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır, Yenir?

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır, Nasıl Yenir?

Öncelikle Hindistan cevizi nasıl soyacağınızı ve tek başına nasıl faydalanacağınızı anlatalım şöyle ki;

Hindistan cevizi temizlenir ve bıçakla biraz kuvvet uygulanarak birkaç parçaya ayrılır. Cevizin üzerindeki siyah noktadan kesici bir aletle delik açıp içindeki suyu da alabilirsiniz. Hindistan cevizinin suyunu bir bardağa dökmeden önce bardağın üzerine ince bir tülbent veya süzgeç koymanız, cevizin üzerindeki kirlerin bardağa dökülmesine önlem olacaktır. Hindistan cevizinin beyaz kısmı kolayca ayırıp yiyebilirsiniz. Şeker ilavesi ile de etli kısmı tüketebilirsiniz. Suyundan kendinize maske yapabilir ya da suyuna sevdiğiniz başka şeyleri karıştırıp tüketebilirsiniz.

Hindistan cevizini kurutulup öğütülmüş bir şekilde satında alabilirsiniz. Bunu da tatlı ve pastalarınızda kullanabilirsiniz. Hindistan cevizini yağ formunda da bulabilirsiniz. Bu yağı yemeklerinizde, cildinizde ve saçlarınızda dahi kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi FaydalarıHindistan cevizi asırlardır bizim bölgemizde çok yaygın olmasa başka bölgelerde sağlık açısından büyük önem teşkil etmektedir. Hindistan cevizinin enerji değeri oldukça yüksek olup şişmanlatıcı bir özelliği vardır. Tam anlamıyla olgunlaşmış Hindistan cevizi mide rahatsızlıklarına iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça etkili bir meyvedir. Hindistan cevizi kusma hissini giderir.

Hindistan cevizi suyu ya da bakım ürünlerinde kullanılan Hindistan cevizi yumuşak ve parlak bir tene sahip olmanızı sağlar. Yaşlanma belirtilerini en aza indirger. Cildi nemli tutar ve pul pul olan cilt dökülmelerini önler. Sadece ciltte değil saç için de kullanılan Hindistan cevizi yağı derinlemesine temizlik ve saçlara yumuşaklık kazandırır. Kadın, erkek her yaştan grubun tüketilmesi tavsiye edilir ve hamilelik zamanlarında kadınlara sağlıklı bir ek gıda olmaktadır.

Diğer yandan Hindistan cevizi böbrek taşı düşürmede, balgam sökücü, felç açıcı, ağız kokusunu gidermede, kemik ve diş sağlığında, vücudun direncini sağlamada, güç kazandırmada, idrar sökmede, idrar yolu enfeksiyonlarında, kolesterolü dengede tutmada, kansere karşı savaşmada başvurulan meyvelerden bir tanesidir. Ayrıca çocuklarda epilepsi hastalıklarında da kullanılmaktadır.

Sadece meyvesi değil suyu da oldukça faydalıdır kısaca bahsetmek gerekirse metabolizmayı canlandırır, böbrek sağlığını destekler, krampları giderir, kilo vermeye yardım eder, kabızlığı önler, sinir sistemini yatıştırır, diyabet hastalarına iyi gelir ve özellikle çocuklarda bağırsak solucanlarını gidermede yardım eder.

Hindistan Cevizinin Zararları Nelerdir?

Yüksek kalori içermesi aşırı tüketiminde kilo alınmasına neden olabilir. Yine fazla tüketimi beyin ve sinir sistemi fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Karaciğerde kötü sonuçlar doğurabilir. Hindistan cevizi kişiden kişiye değişen sağlık problemleri ile karşılaşılabilir. Hamilelerin ve kolesterolü olan kişilerinden kullanmadan önce doktorlarına danışmaları en doğrusudur.

Hindistan cevizi suyu kan basıncını düşürmektedir bu nedenle hali hazırla bu rahatsızlığı olan kişilerin Hindistan cevizinden uzak durmaları gerekir. Bu nedenle ameliyat öncesinde kullanımı bir hafta öncesinden bırakılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir