Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Fındığın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fındığın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fındığın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Fındık ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetişen çok faydalı bir besindir. Fındık fiyatları her gün güncel tutulmaktadır. Fındık fiyatları hakkında güncel olarak borsada bilgi verilmektedir. Biz bu yazımızda daha çok fındığın vücudumuzda ki faydalarından bahsettik. Fındığın faydaları saymakla bitmez. Doğanın insanlara vermiş olduğu mucizevi bir besindir. Kan şekerini dengede tutması, kalp krizi riskini azaltması, vücudun ihtiyacı olan E vitamini karşılaması, erken yaşlanmayı önlemesi fındığın faydalarından sadece bir kaçıdır. Fındık nedir, fındığın faydaları, zararları nelerdir? Soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Fındık Nedir?

Fındık Nedir?
Bilindiği üzere fındık ülkemizde bolca bulunmaktadır. Hatta dünya fındık üretiminin 3/4ü ülkemizden sağlanmaktadır. Genellikle kuru yemiş olarak bilinse de fındığın vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Enerji ve güç vermesi en çok bilinen özelliğidir. Ayrıca fındık yüksek oranda Omega 3 içermektedir.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındığın Faydaları Nelerdir?
Bakıldığı zaman fındık küçük olsa da faydaları kendisinden çok çok büyüktür. Kan şekerini dengelemesi şeker hastalığını önlemede önemli role sahiptir. Kalp krizi riskini azaltır ve kan basıncını dengeler. İçerdiği yağlar sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığa birebirdir. Birçok kanser hastalığını engeller. Her gün tüketilen bir avuç fındık insan vücudunun E vitamini ihtiyacını karşılar. Sahip olduğu A, C vitaminleri ve antioksidanlar sayesinde erken yaşlanmayı ve vücuttaki kırışıklıkları önler. Yapılan araştırmalara göre kadınlarda doğurganlığı arttırdığı ve anne sütüne faydalı olduğu bilinmektedir. Kilo almak isteyenler için de oldukça etkili bir besin kaynağıdır.

Fındığın Saça Faydaları
Fındığın Saça Faydaları
Fındığın saçlara faydasından da bahsetmek gerekir. İçerisindeki faydalı yağlar sayesinde saçın ihtiyacı olan vitaminleri karşılar. Fındığı saç için yemiş olarak tüketebileceğiniz gibi fındık yağı olarak da saça uygulayabilirsiniz. Ancak fındığın saç rengini değiştirdiğini bilmenizde fayda var. Saç rengini kahve rengine çevirme özelliği bulunur. Saç sağlığına son derece katkı sağlayan fındık yağı maske olarak kullanabileceğiniz yağlar arasında.

İçerisinde bulunan lifler sayesinde kabızlığa iyi gelen bir yiyecek olan fındık bu derde de deva olmayı başarıyor. Kabızlık için iyi bir çözüm sunan fındık aynı zamanda kemikler için de oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan kalsiyum kemiklerin beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur.

Fındığın Zararları Nelerdir?

Fındığın Zararları Nelerdir?
Pek fazla zararı bulunmayan fındık, diğer gıdalar gibi aşırı tüketim halinde az da olsa zarar verebilir. Örneğin vücuttaki yağlanmalar sivilcelere sebep olabilir. Çok fazla tüketilmesi halinde ise istemeden de olsa aşırı kilo almaya neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir