Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Fesleğen Nedir, Faydaları, Zararları Nelerdir?

Fesleğen Nedir, Faydaları, Zararları Nelerdir?

Fesleğen Nedir, Faydaları, Zararları Nelerdir?

Fesleğen Nedir?

Fesleğen hoş kokusundan ve tadından ziyade birçok hastalığın devası olan bir bitkidir. Fesleğenin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Birçok dünya ülkesi mutfağında yüksek oranda kullanmaktadır. Fesleğen, çay ve yağ olarak da kullanılabilen bir bitkidir. Diğer adi Reyhandır. Fesleğen otu yaz aylarında beyaz veya pembe renkli çiçek açar. Sıcak hava da yetişen bir bitkidir. Çiçeklenme aşamasındayken toplanıp kurutulabilir ve kaplarda saklanıp ve gerektiğinde kullanılabilir.

Fesleğen Nasıl Kullanılır?

Arı, böcek ve sinek ısırıklarının yarattığı ağrıyı önlemek için 1 tatlı kaşığı fesleğen bitkisini, 2 bardak suyla 10 dk. kaynatın, soğuduktan sonra ağrılı bölgeye sürün.

Hazmı kolaylaştırmak ve iştah açıcı olarak kullanmak için 20 gr. kuru fesleğen, 1 Lt. suda kaynatılır ve soğuk halde günde en az 2 bardak içilir.

Öksürük tedavisi için kullanacağınız 30 gr. şifalı fesleğen otunun tohumunu 1 Lt. suda kaynatın ve günde en az 3 bardak, öğün seklinde tüketiniz.

Migren tedavisi için 2 su bardağı kadar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ezilmiş defne, 1 tatlı kasığı melisa otu ve 1 tatlı kasığı fesleğen koyun ve 15 dakika demleyin. Ilık olarak yavaş yavaş tüketiniz. Diyabet hastalığı olmayanlar ise bir kaşık bal ile tatlandırarak tüketebilirler. Günde en az 2-3 bardak içebilirsiniz. En az bir ay devam etmelisiniz.

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Kalbi korur, yaşlanmayı önler strese iyi gelir. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri görülmüştür. Şişkinlik, mide krampı, ve sindirim tedavisinde çok faydalı olduğu görülür. Mide bulantısını yatıştırır. Bağırsak parazitlerini yok eder. Harika bir kanser önleyicidir, antioksidan içeriği ile hücreleri hasara karşı korur ve cilt kanseri, meme kanseri, gibi birçok kanser türünü engelleyici özelliğe sahiptir.

Hücreleri korur, bağışıklık sistemini düzenler beyaz kan hücrelerinin yapısını korur. Yaşlanma karşıtıdır, yaşlanma etkisini azaltır. Kalp dostudur. Anti bakteriyel özelliktedir. Sinir, depresyon, gerginlik, stres ve uykusuzluk gibi bir çok problemin mucizevi ilacıdır. Strese iyi gelir. Balgam söktürücüdür. Ayrıca migren ve epilepsi rahatsızlıklarına karşı da mücadeleci bir ottur. Arı, böcek ve sinek ısırıklarının yarattığı ağrıyı önler. Hazmı kolaylaştırır ve iştah acar. Öksürüğe çok iyi gelir.

Fesleğenin Zararları Nelerdir?

Fesleğen otu önerilen miktarın üzerinde kullanılmadığı takdirde zararı yoktur. Önerilen miktarın üzerinde kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir