Dut Kurusunun Faydaları

Dut Kurusu Nedir?

Dut ılıman iklimlerde yetişen bir ağaçtır. Daha çok Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında yetişmektedir. Mavi, yeşil ve siyah şeklinde dutlar mevcuttur. Bu dutlar toplandıktan sonra güneş altında kurutularak dut kurusu elde edilmektedir. Bu sayede dut kurusu daha uzun süre tüketim için dayanmaktadır.

Dut Kurusu Kaç Kalori, Besin Değeri

Sut Kurusu Kaç  Kalori, Besin Değeri

100 gram Dut Kurusu 336 Kcal

Kalsiyum ve demir deposu olan dut kurusu B1, B2 ve C vitamini açısından da çok zengindir. Ağaçtan toplanan duta göre dut kurusu daha sağlıklıdır.

Dut Kurusu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kuru dut günlük yemiş gibi kullanılabilir. Bunun dışında pastalarda, tatlılarda tat olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dut kurusundan yapılan kür de çok fazla yaygın olup fayda sağlamaktadır. Bu kürü hazırlamak ise oldukça kolaydır. Egzama ve iltihaba karşı kullanılan bu kür bir miktar suyun içine bir avuç dut kurusu atılır ve kaynatılır. Ardından soğutulan su hasta bölgeye uygulanır.

Bunun dışında dut kurusu reçel ve pekmez yapımında da kullanılmaktadır.

Dut Kurusunun Faydaları

Dut Kurusunun Faydaları

Öncelikle antioksidan kaynağı olmasından dolayı hastalıklara karşı zaten başlı başınca bir savaşçıdır. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp için çok faydalı olmaktadır ve kalp rahatsızlıklarını önlemektedir. Ciltteki kuruluğu ve kızarıklığı alır. Cilt yüzeyinde oluşan şişlikler için fayda sağlamaktadır. Kan şekerini düzenler ve karaciğeri kuvvetlendirir.

Beyni ve beyin işlevlerinin sağlıklı tutmayı sağlamaktadır. Beyin dışında kalbe de çok iyi gelmektedir. Kolesterolü düzenler, diş etlerine iyi gelir, kan dolaşımını düzenler, damar sertliğini önler, kansızlığı giderir. Bağırsaklarda ki kurtlar için birebir ve en doğal yöntemdir.  Mideye iyi gelerek mide rahatsızlıklarını yatıştırır. Dut kurusu vücuda enerji ve dinçlik katmaktadır.

Dut Kurusunun Zararları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek gerek dut ağacından ayrıldıktan sonra birkaç saatte kimyasal değişime uğrar ve bundan dolayı hemen tüketilmelidir. Bu yüzden de kurumuş dut daha çok önerilmektedir.  Şeker hastalığı olan insanların dut kurusu tüketimine dikkat edilmelidir. Aslında dut kurusunun pek bir zararı olmayıp kullanım ölçüsünün dikkat edilmesi gerekir.

Dut kurusunu herhangi bir rahatsızlık için yardımcı ürün olarak kullandığınız ve buna rağmen etkili sonuç alamıyor iseniz kullanımını bırakmanız gerekmektedir.

İlk Siz Yorum Yapın

Yorum Yazın

Your email address will not be published.


*