Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Bitkisel Yağlar » Dulavrat Otunun Faydaları

Dulavrat Otunun Faydaları

Dulavrat Otunun Faydaları

Dulavrat Otu Nedir?

Dulavrat otu yol kenarlarında sıkça rastlayabileceğiniz Bileşikgiller familyasından olan mucizevi bir bitkidir. Dulavrat otu etrafa kolayca yayılarak kendiliğinden yetişebilen bir bitkidir.

Kısa boylarda dallara ayrılan uçlarda top şeklinde diken gibi ufak çubuklar bulunan bu dikenlerin üzerinde de morumsu renklerde çiçeğe benzer bitkileri bulunmaktadır. Genişçe ve oval yapraklara sahiptir. Yapısında insülin, uçucu yağ, tanen, acı glikozitler, mikrop kırıcı bazı maddeler ile alkaloit maddeler içermektedir.

Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?

Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?
Dulavrat otu bitkisinin kökü ve yaprakları kurutularak çay olarak tüketilebilir. Dulavrat otu çayının yapımı da oldukça kolaydır.

Dulavrat Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş dulavrat otu bir miktar kaynamış suyun içerisine atıldıktan sonra demlenmeye bırakılır. 5-10 dakika boyunca demlenen çay süzülerek tüketilir.

Dulavrat otu bitkisinin lapası da yapılarak cilde doğrudan uygulanabilir.

Dulavrat otunun yağı da mevcuttur. Üstelik bu yağa evde kendi imkanlarınızla da ulaşabilirsiniz. Kökü ile birlikte bir miktar dulavrat otu ince ince kıyılır. Bir kaba alınır ve üzerine gerçek zeytin yağı eklenir ve ardından 6 hafta kadar bir süre bekletilir. En son olarak da bu karışım kaynatılır ve süzülür.

Dulavrat otu bitkisinin kökü tıbbı amaç ile kullanılmaktadır. Bitkinin kökü aynı zamanda yemek yapımında da kullanılmaktadır.

Dulavrat Otunun Faydaları

Dulavrat otu saç dökülmesini önler: Dulavrat otu yağ formunda da kullanıldığını söylemiştik. Bu yağ saç derisi için oldukça faydalıdır. Saç dökülmesini önlediği gibi aynı zamanda saçın gürleşmesine de yardım eder.

Cilt yanıklarına fayda sağlar: Dulavrat otu yağı ciltteki yanıklara uygulandığında fayda sağlamaktadır.

Kanı temizler: Dulavrat otunun en bilinen özelliklerinden bir de kanı temizleme özelliğidir. Dulavrat otunun çok güçlü bir arındırıcı etkisi vardır. Vücuttaki tüm kanı ve tüm dolaşım sistemini tüm kirlerden arındırır. Aynı zamanda deride bulunan toksik maddeleri de temizler.

  • Dulavrat otu idrarı vücuttan dışarı atar.
  • Ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Romatizma ve gut hastalığına fayda sağlar.
  • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Kronik cilt rahatsızlıklarına faydalıdır.
  • Grip ve soğuk algınlığında da kullanılmaktadır.
  • Dulavrat otu kanser tedavisinde de başvurulan yöntemlerdendir.
  • Cinsellik arttırıcı yönü de mevcuttur.
  • Kuru ciltlerde kullanılabilecek doğal nemlendiricidir.
  • Hipertansiyon, arteriyoskleroz, hepatit ve diğer enflamasyonlu rahatsızların tedavi edici özellikleri vardır.

Dulavrat Otunun Zararları

Dulavrat otunun bilinen zararı antikoagülan etkisi yüzünden kanı sulandırma ihtimalidir. Kan sulandırıcı ilaçlarla kullanımı genel olarak zarar vermektedir. Karanfil, sarımsak, zencefil gibi bitkilerle kullanımına dikkat edilmelidir.

Aspirin, klopidogrel (Plavix), delteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparin, tiklopidin (Ticlid), warfarin (Coumadin) gibi ilaçlarla da kullanımı sakıncalıdır.

Alerjik bünyede ki insanların kullanmamasında fayda vardır. Kanı sulandırıcı özelliği yüzünden ameliyat öncesi kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir