Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Defne Yaprağı Faydaları

Defne Yaprağı Faydaları

Defne Yaprağı Faydaları

Defne Yaprağı Nedir?

Defnegiller ailesinden olup Har, Nehtel, Tehnel, Laurus nobilis, Laurel, Laurier gibi isimlerle de anılmaktadır. Ülkemizde Akdeniz, Marmara, Karadeniz ve Ege kıyılarında yetişmektedir. İlkbaharda açmaya başlayan çiçekleri zamanla meyveye dönüşür.

Defne yaprağı eterik asit içermektedir. Gövdesinde birçok defne yaprağı bulunmaktadır. Yeşil renkte olup oval biçimde uca doğru sivrileşmektedir.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağı denilince birçok kişinin aklına yemeklere özellikle de balık ve et yemeklerine verdiği tat ve aroma bilinmektedir. Salatalarınız içinde faydalı bir yeşillik olabilmektedir. Banyo suyuna karıştırılan defne yaprağı vücudun dinginleşmesini ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Defne yaprağından yapılan sabunlarda kullanım açısından bilinmektedir.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Defne yaprağının çay yapımı oldukça basittir. 1 litre kadar suyun içine bir miktar defte yaprağı ilave edilir ve kaynatılır ardından süzülür ve günde 1-2 kez tüketilmektedir. Defne yaprağı çiğ bir şekilde çiğnenerek de tüketilebilir. Biraz sirke ile beraber kaynatılarak gargara olarak da kullanılmaktadır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağının gargarası boğaz ağrılarına iyi gelmektedir. Bunun dışında karın, mide ve romatizmal ağrılara iyi gelmektedir. Antiseptik özelliği sayesinde soğuk algınlığına karşı iyi gelmektedir. Vücut ağrılarına iyi gelip enerji verir. Balgam sökücü, kolesterolü düşürücü, enfeksiyon giderici özelliği vardır. Yaraları iyileştirmekte enfeksiyon kapmasını engellemektedir. Astım hastalığına iyi gelmektedir. Romatizmaya, kulak ağrılarına, kemik hastalığına, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bakteri ve mikroplara karşı savaşmakta ve vücut direncini arttırmaktadır. Görme bozukluklarına yardım etmektedir.

Defne yaprağı cilt için çok faydalı olmaktadır. Kırışıklıklara meydan okumaktadır. Cildi genç tutup temizlemektedir. Sivilcelere iyi gelip, kuru ciltliler için iyi bir nemlendiricidir. Şişkinliği alır ve iştah açmaktadır. Regl dönemini düzene sokar ve saç dökülmesini önlemektedir.

Defne Yaprağının Zararları Nelerdir?

Defne yaprağının yanlış ve fazla kullanımından dolayı bazı zarar ve yan etkileri görülebilir. Fazla kullanımı merkezi sinir sistemine ve mideye zarar verebilir. Keskin kokusu solunum sistemine zarar vermektedir. Alerjik durumlara yol açabilir. Deriye temasıyla ya da ağız yolu ile alımında alerjik bünyeler için risk oluşturabilir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir