Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Civan Perçemi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Civan Perçemi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Civan Perçemi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Civan Perçemi Nedir?

Civan perçeminin diğer adı kandil çiçeği ya da akbaşı olarak bilinir. Çayır, tarla, yol kenarları ve tarım yapılan bahçelerde yetişen uzun ve parçalı yaprakları olan bitkidir. Beyaz renkli çiçekleri vardır.

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır?

Rahim akıntıları ve rahatsızlıklarınızda kullanacağınız civan perçemini günde 2 bardak kaynatarak içmeniz yeterli olacaktır. Demlediğiniz civanperçemi çayından biraz banyo suyunuza dökmeniz ve oturarak duş almanız daha dingin olmanızı sağlayacaktır.

Akciğer kanserine karşı ise civanperçemi çayını sabah ve akşam iki bardak aç karnına içmek faydalı olacaktır.

Bel ağrılarınız için ise 2 litre suya 100 gram kadar civanperçemi koyunuz kaynattıktan sonra günde en az 2 bardak soğuk şekilde tüketiniz.

Hemoroid (basur) için kullanacağınız civan perçeminin ise yapraklarının sıkılıp suyunun sıvı yaralara ya da basurun üzerine günde en az 2 kez sürülmesi yeterli olacaktır.

Cildinize uygulayacağınız civan perçemini ise demleyerek cildinize makyaj öncesi ve sonrası uygulamanız yeterli olacaktır.

Baş dönmesi, mide bulantısı, burun kanaması, ishal, migren, romatizma, hipertansiyon, uykusuzluk, diyabet, diş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde ise kaynatıp günde en az 2 kez sabah akşam içeceğiniz civanperçemi çayının çok faydasını göreceksiniz.

Civan Perçeminin Faydaları Nelerdir?

Bayanların üreme organlarıyla ilgili problemlerinde faydası görülür ve rahimdeki hastalıkların önlenmesini sağlar. Beyaz akıntıları ve iltihapları önleyici etkisi vardır. Kan dolaşımını düzenler ve kalp ritmini dengeler. Astım, bronşit, öksürük, soğuk algınlığı, grip gibi birçok mikrobik hastalıkların tedavisinde etkisi görülen bir çaydır. Balgam söktürücüdür. Baş dönmesi, mide bulantısı, burun kanaması, ishal, migren, romatizma, hipertansiyon, uykusuzluk, diyabet, diş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde çok faydası görülen bir bitkidir. Mucizevi sonuçlar gösterir ve şifalı özelliğiyle ilaç yapımlarında kullanılır. Akciğer hastalığı tedavisinde ve hemoroid tedavisinde çok faydası görülmektedir.

Civan Perçeminin Zararları Nelerdir?

Hassas cildi olanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. O yüzden test edilerek kullanılmalıdır ve kaynatılarak tüketilmelidir, siyah çay gibi demlenmeye bırakılmalıdır çünkü deri dökülmesine neden olabilir. Gebelik sürecinde ki anne adayları kullanmamalıdır. Günlük kullanım miktarının üzerinde tüketilmemelidir. Aşırı kullanıldığı takdirde kalp ritmini bozucu etki yaratabilir. Ellerde ve kollarda kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. İdeal olarak en az günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir