Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu son dönemlerde oldukça revaçta olan bir besindir. Genel olarak bilinen en etkili özelliği zayıflama olarak bilinmektedir. Chia tohumu zayıflamak isteyenler için başvurulan yöntemler arasındadır. Chia tohumu nedir, nasıl kullanılır, nasıl tüketilir, faydaları, zararları nedir?  Gibi sorularınız için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu son zamanlarda popülaritesinin oldukça arttırmıştır. Chia tohumu Salvia Hispanica adında bir bitkiden elde edilmektedir. Nane ailesinden olup Arjantin, Guatemala ve Bolivya da yaygın olarak yetişmektedir.

Chia Tohumu Besin Değeri

Chia tohumu;

  • %20 oranında protein,
  • %34 oranında yağ,
  • %25 oranında diyet lifi,
  • %25’lik yağ oranının büyük bir kısmının ise Omega 3 yağ asitlerinden oluşmaktadır.
  • Glutensiz lif oranı yüksek ve protein, aminoasit kaynağıdır.
  • Ayrıca içinde bolca C vitamini bulunmaktadır.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Her ne kadar Chia tohumu yeni yaygınlık gösterse de aslında tarihin çok öncelerine dayanmaktadır. O zamanlarda bu tohum savaşa giderken kullanılırmış. Günümüzde ise salatalar, pudingler, yumurtalı gıdalar gibi pek çok alanda kullanılıyor. Aynı zamanda Chia tohumu vejeteryan insanlar için yumurta yerine geçmektedir.

Chia tohumlu puding için;

1 kaşık toz halindeki Chia’yı 3 kaşık su ile karıştırıp buzdolabında bir süre bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Chia Tohumu Faydaları

İçerisindeki Omega3 sayesinde beyin sağlığı için çok önemli olup ve osteoporoza karşı korur. Vücuda enerji verir, eklem ağrılarını giderir, kalın bağırsağı temizler ve protein açısından zengin olup iyi bir kaynaktır.

Faydalı bir amino asit olan triptofan Chia tohumunda bulunmaktadır ve karın tokluğu ve rahat uyku sağlar. Ve bundan kaynaklı olarak kilo vermeye çalışan insanlar için iyi bir yoldur.

Kabızlığı önler, hazımsızlığı giderir, çölyak hastaları için kullanımı uygundur, toksinlerden arındırıcıdır, hücreleri yeniler ve yaşlanmayı geciktirir.

Chia tohumunun yapısında bolca bulunan mineraller sayesinde günlük;

  • Kalsiyum ihtiyacının %18 ini,
  • Fosfor ihtiyacının %35 ini,
  • Magnezyum ihtiyacının %24 ünü,
  • Manganez ihtiyacının %50 sini karşılar.

Chia Tohumu Zararları

Chia tohumu fazla tüketildiğinde şişkinliğe yol açar. Yine fazla kullanımı sonucu prostat kanserine neden olabilir. Sürekli kullanımı yerine ara verilerek kullanımı daha uygundur.

Hamilelik ve emzirme sürecinde olan kadınların Chia tohumu kullanması sakıncalıdır. Ölçüsünden fazla tüketildiğinde şişkinliğe sebep olur. Verilen ölçülere uyularak tüketilmediği takdirde erkeklerde prostat kanserini tetikler.

Chia tohumu birtakım ilaçlarla kullanımı sakıncalıdır. Tansiyon ve diyabet ilaçlarıyla kullanımında ters etki yapabilir.

Chia Tohumu Yan Etkileri

Hardal ve hardal tohumuna alerjisi olan insanlarda Chia tohumu da alerji yapabilir. Bünyede görülen etkileri gözlerde sulanma, bulantı, kusma, deri döküntüleri, ürtiker, nefes darlığı, ağız şişmesi, boğaz şişmesi şeklindedir. Chia tohumu anaflaktik çarpmaya neden olabilir hemen müdahale edilmezse ölüme yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir