Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı İçecekler » Boza Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Boza Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Boza Nedir?

Boza Türklere özgü olan bir çeşit içecektir. Eski zamanlarda soğuk kış aylarında bolca tercih edilmiştir. Seyyar olarak dolaşan ‘bozacı’ olarak bilinen birtakım insanların günün belirli saatlerinde sokaklarda dolaşarak sattıkları bir üründür.

Tabi ki büyüklerimiz tercih ettiklerinde evlerinde kendileri de yapmaları mümkündür fakat “bozacı geçiyor boza alalım” diyerek dışarıdan alınan bozaların keyfini vermemektedir.

Boza yapımında  darı, su, şeker ve az bir miktar alkol kullanılmaktadır. Genellikle soğuk tüketilir, koyu bir kıvamı vardır ve uygun koşullar sağlanıp belirli bir soğukluğa ulaştırılarak muhafaza edildiğinde yaklaşık bir hafta civarında bir dayanma süresi vardır.

Tercih edilir ise üzerine bir miktar tarçın serpilerek de tüketilebilir.

Boza Nasıl Yapılır?

Boza yapımı biraz uğraş gerektirmektedir ve biraz tecrübe sahibi olunmalıdır. Evde boza yapımı için öncelikle ortalama bir su bardağı ile 3 ya da 4 su bardağı bulgur ile az bir miktar buğday veya pirinç su dolu bir kap içerisine bırakılır ve iyice temizlenene kadar beklenir.

Daha sonra bu karışım uygun bir kap ile güzelce haşlanır. Bu esnada gerektiği durumlarda karışıma su ekleyebilirsiniz.

Haşlanma işlemi tamamlandığında süzme işlemini gerçekleştirecek bir alet ile süzme işlemi yapılır ve çıkan boza uzaklaştırılır.

Elde edilen karışımı mayalamak ve mayhoş bir tat elde etmek için karışıma bir miktar maya ve şeker konularak karışım ağzı kapanabilen bir kaba aktarılır ve daha sonra kabın ağzı kapatılarak bir süre beklenir. Bu süreci yaklaşık 24 saat olarak belirtebiliriz. Bu süreçten sonra karışıma bir miktar daha şeker eklenerek iyice karıştırılır.

Karışımın kıvamı fazla koyu olduğu kanaatindeyseniz bir miktar su ekleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra tercih edildiği şekilde üzerine farklı yiyecekler konularak örneğin tarçın ya da leblebi gibi şeyler ekleyerek tüketebilirsiniz.

Tüketim ömrünün kısa olduğunu tekrar belirtmekte fayda var. Bu sürecin 3 ile 5 gün civarında olduğunu belirtelim.

Bozanın Faydaları Nelerdir?

Boza besin değeri açısından oldukça zengin bir üründür. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat bulunur. Bunun yanında vitamin ve protein de barındırdığı için spor yapan bireyler için de tercih edilmektedir.

Faydalarından söz etmek gerekirse grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar için oldukça iyi bir direnç kaynağıdır.

Bunun yanında öksürük, boğaz ağrısı ve boğaz şişliği gibi hastalıklara da oldukça iyi geldiği söylenmektedir.

Yapım aşamasında mayalanma kullanıldığı için mide yanması ve gastrit gibi rahatsızlıkları olan bireylere de iyi gelmektedir fakat tabi ki kesin bir tedavi yöntemi değildir.

Bireylerin bir nebze olsun rahatlamalarını sağlayacaktır.

Bozanın Zararları Nelerdir?

Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre ise bozanın kanserojen maddelerin vücutta oluşumunu engellediği belirtilmektedir.

Yapılan incelemelere göre de bozanın vücut üzerinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır ve yan etki barındırmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir