Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ananas Nedir?

Ananasgiller ailesinden olan asıl vatanı Amerika olan tropik bir meyvedir. Sıcak yerleri seven bu bitki biraz oval bir şekilde olup üzerinde hafif dikenleri bulunur ve üst kısmında kılıç şeklinde bir kısım bulunur. Uzun süre dayanabilen bu bitkinin içerisinde bolca mineral ve vitaminler bulunmaktadır. Ananas büyük ölçüde sudan oluşmaktadır.

Ananas Nasıl Kullanılır, Nasıl Kesilir?

Ananas Nasıl Kullanılır, Nasıl Kesilir?
Ananas tüketirken ananasın tam anlamıyla olgunlaşmış olması gerekir. Meyve olarak tüketilmesinin dışında ananas suyu da içilmektedir yalnız suyunu taze tüketmeye dikkat etmelisiniz. Salatalarınızda, pastalarda ve birçok tatlı çeşidinde arzunuza göre kullanabilirsiniz. Ananasın üst kısmını kestikten sonra dörde bölerek kabuğundan ayırarak tüketebilirsiniz.

Ananas Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ananasın Faydaları
İçerisindeki C vitamini sayesinde damar tıkanıklığına, diş eti rahatsızlıklarına, diyabete, kalp rahatsızlıklarına, bağışıklık sistemine, solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Midenin sindirimini hızlandırır, bağırsakları temizler, kansere karşı tedbir alır, mide asidine iyi gelir, selülitlere iyi gelir, idrar söktürür, ateşe ve nezleye ananas suyu iyi gelir, boğaz iltihabını önler, kan dolaşımını hızlandırır, tansiyonu düzenler, strese iyi gelir.

Ananasın içerisinde ki manganez, kalsiyum, demir ve çinko sayesinde ananas kemiklerimiz için faydalı bir hale getirmiştir. Ayrıca içerisinde bulunan bromelain sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve yağların vücutta barınmasına izin vermemektedir buda ananası kilo vermek isteyenler için bir numaralı kaynaklar haline getirir. Öte yandan içerisindeki potasyum ananası tansiyon düşürücü ve düzenleyici olarak hafızalarımıza kazımaktadır.

Her doğal gıdanın cilde faydası olduğu gibi ananas da cilt için oldukça faydalı bir gıdadır. İçerisinde C vitamini cildimiz için çok yararlı bir vitamin olup cilde esneklik kazandırarak sivilce oluşumunu engellediği gözlemlenmektedir.

Ananasın Zararları Nelerdir?

Ananasın Zararları
Yüksek olanda lif barındırması fazla tüketimi halinde onu zararlı bir hali getirerek ishale neden olur. Bunun dışında olgunlaşmamış ananas tüketmek ishale ve kusmaya neden olabilir.

Ananas antibiyotik, antidepresan, kan inceltici ilaçların kullanımı sırasında tüketilmeye dikkat edilmelidir bu ilaçlarla etkileşime geçerek bünyenize zarar verebilir. Böyle bir durumda ananas tüketmeden önce doktoruna danışmanız gerekir.

Pek bir yan etkisi gözükmese de bazı bünyelerde alerjik durumlara ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir