Faydası Var Faydası Var

Faydası VarBitkilerin Faydaları ve Zararları

Hangi Şifalı Bitkiyi Arıyorsun?

Ana sayfa » Şifalı Bitkiler » Ahududu Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ahududu Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ahududu Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Ahududu Nedir?

Etimolojik olarak “ceylan dutu” anlamına gelir. Ağaç Çileği, Dağ Çileği, Framboise, Rubus İdaeus, Raspberry Bush gibi birçok farklı isimlerle de karşımıza çıkabilir. Meyve köken olarak gülgiller ailesine mensuptur. Daha çok ormanlık ve yabani bölgelerde yetişir.

Görünüşü dolayısıyla genellikle böğürtlen ile karıştırılmasına rağmen, yabani çileğe de benzer. Kırmızı renkli, boyut olarak küçük bir meyvedir. Tat itibarıyla genellikle tatlı olmasının yanında hafif mayhoş bir meyvedir. Ahududu’ya genellikle sonbahar ve yaz aylarında rastlarız.

Ahududu Nasıl Kullanılır?

Ahududu da diğer meyveler gibi toplandıktan sonra bir işlem yapmaksızın, direkt olarak tüketilebileceği gibi, reçel, likör ve bir takım süslemeler örneğin pasta süslemeleri gibi alanlarda da kullanılabilir. Günlük olarak yoğurda eklenip de tüketilebilir.

Bunların dışında bitki çayı olarak da kullanılabilir. Bu meyvenin dezavantajı itibarıyla erken bozulur fakat iyi saklanması koşulunda kış aylarında da kullanılabilir.

Meyveden dondurma, şekerleme, meyve suyu, şurup yapılarak bu meyve tüketilebilmektedir. Meyvelerinden üretilen şurup; eczacılıkta ilaçlara tat ve koku vermede kullanılmaktadır. Cilt sıkılaşması için ahududu meyvesi ezilerek cilde maske şeklinde uygulanabilir.

Ahududunun Faydaları Nelerdir?

Her meyvede olduğu gibi Ahududunun da tabi ki saymakla bitmez faydaları var. Genel olarak içinde bulundurduğu vitaminlerle vücutta koruma sağlar.

Bu meyvenin, özellikle doğum yapmak üzere olan hamile kadınlarda oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda doğum sancılarını azaltmada yardımcı olmaktadır.

İnsan bedenini güçlendirici yapıda bir tonik özelliği taşımakla birlikte yaz aylarında da bu meyvenin serinletici bir etkisi bulunur.

Üstelik Protein, karbonhidrat, selüloz, provitamin A, vitamin C, elma ve limon asidi, sepi maddeler, vitamin P, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir gibi birçok vitamini bünyesinde barındırarak vücuda destek olur.

Ahududunun Diğer Faydaları

  • Tansiyonu düşürür.
  • Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
  • Yapraklarının usaresi (özü) terletir ve idrar söktürür.
  • Bağırsakların çalışmasını düzene sokar. Kabızlığı giderir.
  • Ateşi düşürür. Vücuda dinçlik verir.
  • Ahududu Suyu: Böbrek ve safra kesesi taşlarına, nikriz hastalığına çok faydalıdır.
  • Boğaz, bademcik ve göz iltihaplarında kullanılır.
  • Göz iltihaplanmalarında suyuyla pansuman yapıldığında şifa verir.
  • Mide ülseri olanların kullanması sakıncalı bulunmuştur.

Ahududunun Zararları Nelerdir?

Fazla tüketilmemeli çocuklarda kullanımına dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir